STARÁ LESNÁ 9. augusta (WebNoviny.sk) – Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) počas dnešného kontrolného dňa navštívili povodňami najviac zasiahnuté úseky vo Vysokých Tatrách. V teréne je nasadená všetka dostupná technika. Odstránenie škôd na vodných tokoch potrvá ešte niekoľko týždňov, celkové náklady sa odhadujú na 270-tisíc eur.
Čistili, upravovali a zebezpečovali
Vodohospodári kontrolovali vodné toky v Starej Lesnej, Javorinku v obci Podsády a Bielu vodu. „Za tri týždne od povodne sme sa v prvom rade snažili spraviť zabezpečovacie práce, čistili sme pôvodne koryto, upravovali líniu koryta. Povodeň zobrala brehy na tokoch, kde boli zabudované aj inžinierske siete. Na zabezpečovacie prác sme preto nasadili všetku dostupnú techniku,“ informoval generálny riaditeľ SVP Stanislav Gáborík.
Lesníci opakovane upozorňujú na nepriaznivý stav v Tatrách, bezzásahovosť zvyšuje riziko škôd
Vodohospodári sa snažia obnoviť prietok koryta Studeného potoka, Javorinky aj Bielej vody pre prípad, ak by prišla ďalšia povodeň. Na väčšine úsekov je potrebné stabilizovať dno, spevniť brehy koryta.
„Celkové náklady sa odhadujú na 270-tisíc eur,“ doplnil Gáborík. Na zabezpečovacích prácach sa každý deň podieľa v priemere 23 zamestnancov Slovenského vodohospodárskeho podniku, štátneho podniku, ktorí tu odpracovali zatiaľ viac ako 5 900 hodín. Na stabilizovanie brehov korýt bolo použitých 2 720 ton lomového kameňa.
V spolupráci s dobrovoľnými hasičmi
Riaditeľ správy povodia Dunajca a Popradu Ladislav Bojko informoval, že na zhruba trojkilometrovom úseku Studeného potoka v Starej Lesnej už odstránili popadané dreviny, vyčistili a obnovili koryto. Ľavú stranu potoka sa chystajú upevniť kameňom.
Vodohospodári chcú obnoviť dodávky vody v Tatrách, na rieke Javorinka použijú ťažkú techniku
Zabezpečovacie práce na Studenom potoku by mali ukončiť do budúceho týždňa. Na potoku Javorinka v Tatranskej Javorine – Podspády stabilizovali vymyté opory dvoch cestných mostov lomovým kameňom, odstránili naplavenú drevnú hmotu z mosta, prečistili koryto.
V Ždiari vykonávala obec záchranné práce svojpomocne. V spolupráci s dobrovoľnými hasičmi odstraňovali popadané stromy z miestnych tokov, čistili cesty od nánosov blata a štrku, priepusty a rigoly.
Uzavreté úseky pre turistov
Škody, ktoré po sebe zanechali júlové prívalové dažde, odstraňujú aj Štátne lesy TANAPu. V teréne je niekoľko pracovných skupín, ktoré na príkaz krízového štábu čistia vodné toky od nánosov a popadaných stromov.
Dnes ráno sa rozbehli práce už aj v koryte potoka Biela voda, ktorý je hraničným tokom medzi Slovenskou republikou a Poľskom. Z korýt potokov vytiahli už vyše tisíc stromov.
Vyčíslili škody po prívalových dažďoch v Tatrách, niektoré turistické chodníky sú stále uzavreté
Ako informovala Martina Petránová, koordinátor vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu, pre prebiehajúce práce bude Bielovodská dolina až do soboty pre turistov uzavretá na úseku od Lysej Poľany až po Poľský hrebeň. Turisti, ktorí majú v pláne prechod Veľkou Studenou dolinou cez sedlo Prielom, môžu pokračovať cez Poľský hrebeň do Velickej doliny.