Vyčíslili škody po prívalových dažďoch v Tatrách, niektoré turistické chodníky sú stále uzavreté

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prívalové dažde v Tatrách
Pohľad na zničený turistický chodník, ktorý vedie cez tatranskú rieku Javorinka do najkritickejšej oblasti Javorovej doliny v severnej časti Vysokých Tatier. Prívalové dažde zaplavili viacero turistických chodníkov. Problémy hlásia na moste v obci Tatranská Javorina, časť Podspády a v obci Ždiar, kde vytopilo vyše dvadsať domov. Poškodené bolo aj vodovodné potrubie v blízkosti vodného toku v dôsledku čoho ostali bez pitnej vody obyvatelia Javoriny a čiastočne aj Ždiarania. Bratislava, 19. júl 2018. Foto: SITA/Ján Slivinský

BRATISLAVA 2. augusta (WebNoviny.sk) – Júlové prívalové dažde v Tatranskom a Pieninskom národnom parku spôsobili škody presahujúce 1,1 milióna eur. Vo štvrtok o tom informovali Štátne lesy (ŠL) TANAPu. Najväčšie škody spôsobila voda v oblasti Tatranskej Javoriny.

Zasiahnutá bola najmä Javorová dolina, v ktorej sa nachádza aj zdroj pitnej vody pre obce Tatranská Javorina a Ždiar. Živel tam zničil mosty, cesty i turistické chodníky.

Niektoré turistické chodníky budú uzavreté

Lesníci tam predbežne odhadli škody na 700-tisíc eur, suma však ešte môže narásť, keďže v lokalite Podmuráň sa odtrhol svah v dĺžke asi štyridsať metrov, čo si vyžiada vybudovanie oporného múru.

„Nechali sme si urobiť geologický prieskum a na základe správy z obhliadky svahovej deformácie v Javorovej doline, ktorú vypracovali odborníci, je nám už teraz jasné, že odstraňovanie následkov povodní potrvá ešte minimálne niekoľko mesiacov, keďže škody v tejto oblasti sú značné,“ konštatoval riaditeľ ŠL TANAPu Pavol Fabian. Dodal, že zasiahnuté boli najmä Zadné Meďodoly, kde bol úplne zničený turistický chodník, ktorý toto leto už nebude priechodný.

ŠL TANAPu sa snažia spriechodniť aj ostatné úseky turistických trás, ktoré museli uzavrieť. Okrem Javorovej doliny a Zadných Meďodolov ostáva pre turistov uzavretá už len žlto značená turistická trasa z Tatranskej Lesnej k Rainerovej chate a časť zeleno značeného turistického chodníka z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom, kde voda zničila mostíky.

Drevná hmota spôsobila materiálne škody

Obísť tento úsek však môžu turisti po asfaltovej ceste. S obmedzeniami treba rátať aj v Bielovodskej doline, kde je vyznačená obchádzka a na viacerých úsekoch v Tichej a Kôprovej doline.

Zamestnanci ŠL TANAPu v súčasnosti pracujú na odstraňovaní dreva a nánosov z vodných tokov v oblasti Tatranskej Javoriny. Doteraz sa im podarilo vytiahnuť asi 300 metrov kubických drevnej hmoty.

„Práve drevná hmota ponechaná vo vodných tokoch bola príčinou rozsiahlych materiálnych škôd. Hoci sme kompetentné orgány na tento problém už niekoľko rokov upozorňovali, nedostali sme súhlas na to, aby sme ich mohli odtiaľ vytiahnuť,“ zdôraznil Fabian, podľa ktorého sa v bezzásahovej zóne na celom území TANAP-u nachádza len v korytách potokov a riek odhadom 20 000 až 30 000 metrov kubických drevnej hmoty, ďalšie tisíce sú v okolí vodných tokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPu