Vo vražde veliteľa Hamásu ďalších 15 podozrivých

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hamas
Foto: SITA/AP

DUBAJ 24. februára (WEBNOVINY) – Dubajská polícia v stredu informovala, že v prípade vraždy veliteľa palestínskeho teroristického hnutia Hamás Mahmúda al-Mabhúha, z ktorej už minulý týždeň obvinila izraelskú tajnú službu Mossad, podozrieva ďalších 15 osôb. Spolu tak je v prípade podozrivých už najmenej 26 ľudí. Pätnásťčlenná skupina, o ktorej dubajská polícia informovala v stredu, pozostáva z desiatich mužov a piatich žien, pričom šiesti mali pri sebe britské pasy. Traja cestovali do Dubaja na francúzske, traja na írske a traja na austrálske cestovné doklady. Všetci pätnásti mali zabezpečovať „logistickú podporu“ vražednému komandu, ktoré al-Mabhúha zabilo 20. januára v hotelovej izbe. Všetci až na jedného platili za lety aj hotely kreditkami americkej META Bank a do Dubaja prileteli zo šiestich rôznych európskych miest a z Hongkongu.

Dubajská polícia nevylučuje, že v prípade budú aj ďalší obvinení. „Stále prebieha rozsiahle pátranie, sledujeme ďalšie stopy,“ informuje polícia v stredajšom vyhlásení.

Podľa dubajského policajného šéfa Dáhiho Chalfána majú vyšetrovatelia 99- až 100-percentnú istotu, že za atentát je zodpovedný izraelský Mossad. Al-Mabhúh, ktorý sa stal obeťou atentátu, mal stáť za vraždami dvoch izraelských vojakov v roku 1989 počas palestínskej intifády ako aj za pašovaním zbraní do Pásma Gazy.

Britský Sunday Times v nedeľu s odvolaním sa na agenta Mossadu napísal, že zavraždenie al-Mabhúha osobne schválil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Krátko pred operáciou ho údajne prijal šéf Mossadu Meir Dagan a informoval ho o podrobnostiach plánovanej akcie. Izraelský premiér sa mal následne stretnúť aj s členmi vražedného komanda a akciu schváliť. „Premiér pri takýchto príležitostiach väčšinou povie: ´Ľud Izraela je s vami. Veľa šťastia´,“ cituje denník nemenovaného agenta Mossadu.

Šéf izraelskej diplomacie Avigdor Lieberman v pondelok na návšteve Bruselu vyhlásil, že o podiele Mossadu na vražde al-Mabhúha neexistuje žiadny dôkaz. „Ak by niekto predložil nejaký dôkaz, okrem článkov v novinách, potom by sme reagovali. Keďže zatiaľ nikto nepovedal nič konkrétne, nie je potrebné reagovať,“ povedal Lieberman.

Kauza vyvolala pobúrenie v Európskej únii, ktorá odsudzuje najmä zneužitie pasov členmi vražedného komanda. „Dôrazne odsudzujeme použitie falošných pasov členských krajín EÚ, ako aj kreditných kariet získaných formou krádeže identít európskych občanov,“ uvádza sa vo vyhlásení z pondelňajšieho rokovania európskych ministrov zahraničia.

Podľa diplomatických zdrojov z Bruselu môže kauza vraždy v Dubaji ohroziť vzťahy medzi Izraelom a Európskou úniou. „Kontroverzia okolo pasov bude mať prirodzene nepriaznivý vplyv na spôsob, akým EÚ pristupuje k Izraelu,“ cituje tlačová agentúra AP nemenovaného vysokopostaveného politika EÚ. Námestník izraelského ministerstva zahraničných vecí Daniel Ajalon je opačného názoru. Kauza Dubaj podľa neho vzťahy medzi EÚ a Izraelom nemá prečo ohroziť, pretože „Izrael s ňou nemá vôbec nič spoločné“.

SITA/AP/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Avigdor LiebermanBenjamin NetanjahuMahmúd al-Mabhúh
Firmy a inštitúcie Hamás