BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Vo veku nedožitých 87 rokov zomrel dnes skoro ráno po krátkej a ťažkej chorobe slovenský prozaik, publicista, dramatik a scenárista Ladislav Ťažký. Podľa Pavla Janíka zo Spolku slovenských spisovateľov (SSS) ho pochovajú v sobotu.
„Predovšetkým je to obrovská strata pre množstvo čitateľov, ktorých Ladislav Ťažký na rozdiel od mnohých autorov mal. Bude to dlhá a citeľná doba mlčania, kým sa vrátia k jeho dielam a kým ich pochopia,“ povedal agentúre SITA predseda SSS Ján Tužinský.
Slovenská televízia pripomenie osobnosť zosnulého spisovateľa Ladislava Ťažkého v piatok na Dvojke. Pamiatku umelca, ktorý dnes ráno podľahol ťažkej chorobe vo veku nedožitých 87 rokov, si STV uctí profilom umelca v rámci cyklu GEN.sk – Galéria elity národa. Profil uvedie v piatok o 16:30 Dvojka, agentúru SITA o tom informoval PR manažér Dvojky a Trojky Branislav Šanta.
Ladislav Ťažký sa narodil 19. septembra 1924 v Čiernom Balogu. Jeho literárne začiatky siahajú do polovice päťdesiatych rokov minulého storočia. Zaradil sa medzi významných autorov povojnovej generácie. Literárnej činnosti sa aktívne venoval aj vlani, keď nadviazal na román Porazení víťazi voľným pokračovaním v diele Lovci ľudských tvárí. Na televízne obrazovky vstúpil 29. augusta 1966, keď vtedajšia Československá televízia uviedla filmovú adaptáciu jeho novely V páse zlomená z obdobia Slovenského národného povstania. Následne v roku 1968 režisér Juraj Jakubisko nakrútil podľa predlohy Ladislava Ťažkého poviedkový film Zbehovia a pútnici, informuje tlačová správa STV.
Profil umelca
Ladislav Ťažký bol jedným z najproduktívnejších autorov slovenskej prózy. Študoval na Vysokej škole politických a hospodárskych vied v Prahe a pracoval na oddelení kultúry ÚV KSS v Bratislave a na Inštitúte spoločenských vied ÚV KSČ v Prahe. V rokoch 1967-68 pracoval v denníku Smena. Po auguste 1968 bol vylúčený z KSS a zo Zväzu slovenských spisovateľov a pracoval v Ústredí ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV). Od roku 1979 sa venoval len písaniu.
Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 dostal Ladislav Ťažký ponuku kandidovať na prezidenta SR, čo však odmietol. Od roku 1990 bol čestný predseda Spolku slovenských spisovateľov, člen Predsedníctva Matice slovenskej a predseda Prezídia Matice slovenskej. Funkciu predsedu neprijal, hoci bol do nej už zvolený. Bol aj externý poradca prezidenta Rudolfa Schustera. V roku 2004 mu Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre udelila čestný doktorát Dr.h.c.a prezident SR mu prepožičal Rad Ľudovíta Štúra.
Ťažký debutoval zbierkami poviedok Vojenský zbeh a Hosť majstra Čerta, zážitky z 2. sv. vojny opísal v novele Dunajské hroby. Romány: Amenmária, Pivnica plná vlkov, Evanjelium čatára Matúša, Aj na nebi je lúka, Pred potopou a i. Autor filmových scenárov, divadelných hier, literatúry pre mládež, cestopisov a publicistických textov.