LONDÝN 3. júla (WEBNOVINY) – V sobotňajšom finále na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne (23. júna – 6. júla, celková dotácia 25 miliónov libier, tráva) sa o titul pobijú česká tenistka Petra Kvitová a Kanaďanka Eugenie Bouchardová.
Prvou finalistkou sa vo štvrtok stala nasadené šestka pavúka Kvitová, ktorá v českom derby zdolala Luciu Šafářovú za 80 minút 7:6 (6), 6:1. Zverenkyňa Davida Kotyzu Kvitová upravila v štatistike zo súbojov s premožiteľkou Dominiky Cibulkovej z 3. kola Šafářovou už na 6:0. Nadviazala na značne tesnejší úspech 6:1, 5:7, 7:6 (4) z prípravného podujatia v anglickom Eastbourne. Mala pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 24:13, zdolaná 18:7.
—–> TU.
„Je to skvelé. Mentálne to bol ťažký zápas, pretože s Luciou sme veľké kamarátky. Som však šťastná, že som zvíťazila. Na začiatku druhého setu som sa snažila zachovať si koncentráciu, podarilo sa mi okamžite ju brejknúť a už som neustala, sama som dobre podávala. Tento zápas ma emocionálne rozkolísal, teraz však mám 48 hodín na prípravu na finále. Už viem, aký je to pocit zdvihnúť nad hlavu túto trofej. Budem sa zo všetkých síl usilovať, aby som si to mohla zopakovať,“ povedala pre BBC Radio 5 Kvitová po zápase, ktorý facebookové konto fedcupového tímu ČR s nadhľadom označilo za majstrovstvá Prostějova.
Kvitová si zahrá prvé finále v tomto roku
Dvadsaťštyriročnej šestke svetového rebríčka WTA Kvitovej sa nevypomstilo, že v otváracom sete na hlavnom dvorci All England Lawn Tennis and Croquet Clubu klesla z 2:0 (v oboch úvodných hrách sa pritom presadila z 0:30) na gemy na 2:3 a podanie. V neskoršom tajbrejku nepykala za to, že pustila vyzývateľku zo 4:2 na 4:4.
Pri svojom prvom setbale poslala odvážny krížny return vedľa, ale potom si vlastným príjmom vynútila forhendové zlyhanie o tri roky staršej debutantky v takejto fáze na veľkej štvorke Šafářovej (23.) a následne sama forhendom pohotovo zareagovala na kvalitne pôsobiaci return.
Povzbudená Kvitová potom v tomto zápase prvých úderov unikla na 3:0 a príjem v druhej časti. V piatej hre odvrátila jednu hrozbu straty servisu a vzápätí zužitkovala svoju druhú šancu – 5:1 a hladko aj 6:1. Esom sa posunula na 40:0 a hneď prvý mečbal premenila bekhendom do odkrytej časti kurtu.
Držiteľka 11 singlových trofejí Kvitová v 3. kole v šlágri zastavila americkú miestnu 5-násobnú šampiónku Venus Williamsovú, bola dve loptičky od prehry (5:7, 4:5 a 30:30 pri podaní Češky, napokon 5:7, 7:6 /2/, 7:5). Na predchádzajúcich dvoch edíciách Wimbledonu sa lúčila vo štvrťfinále.
Kvitová má v tejto sezóne proti krajankám skóre 7:0. V 1. kole Wimbledonu 2014 prekonala Andreu Hlaváčkovú a vo štvrťfinále Barboru Záhlavovú-Strýcovú. V tomto roku sa prebojovala do svojho prvého finále, bola v semifinále v januárovom Sydney a májovom Madride. Bez ohľadu na sobotňajší výsledok bude 7. júla na 4. priečke v počítačovom poradí, už bola aj na 2. mieste. Na tomto podujatí uspela v 25 z ostatných 28 zápasov.
Šafářová si vyrovná rekord v rebríčku
Robom Steckleym trénersky vedená brnianska rodáčka Šafářová dosiaľ mala na Majors osobný rekord v podobe štvrťfinále melbournských Australian Open už zo sezóny 2007 (prehrala v ňom s krajankou Nicole Vaidišovou), v britskej metropole to bolo „len“ 3. kolo takisto spred siedmich rokov.
V pondelok bude na 17. stupienku vo svetovom rebríčku, čím si vyrovná osobný rekord. Do štvorky na GS sa Šafářová dostala na 37. pokus, iba štyri hráčky v Open Ere ich potrebovali viac – Ruska Jelena Lichovcevová (46), Francúzka Nathalie Tauziatová (42), Talianka Francesca Schiavoneová (39) a Argentínčanka Paola Suárezová (38).
Dve Češky sa prebojovali do semifinále na niektorej z položiek veľkej štvorky tretí raz v tzv. otvorenej ére, teraz išlo o prvý vzájomný duel. Predtým to boli Hana Mandlíková a Martina Navrátilová na Australian Open 1980 a Helena Suková s Mandlíkovou na Roland Garros 1986.
Kvitová má proti ľaváčkam štatistiku 28:6, dosiahla svoj 15. úspech takéhoto typu v rade. Šafářová klesla proti ľaváčkam na 17:20. Odohrali prvé ľavácke grandslamové semifinále od Wimbledonu 1992, keď Monica Selešová zdolala Navrátilovú a vo finále prehrala so Steffi Grafovou.
Kanaďanka Bouchardová nasadená ako trinásta zvíťazila v druhom štvrtkovom semifinále nad favorizovanou trojkou hierarchie Simonou Halepovou z Rumunska za 94 minút 7:6 (5), 6:2. Presadila sa agresívnejším, vitálnejším a cieľavedomejším prejavom.
„Ku koncu to bolo trochu bláznivé, azda ešte nikdy som neabsolvovala zápas s takýmto záverom. Som rada, že som nestratila koncentráciu a dokázala som to napokon uzavrieť. Je mentálne náročné zachovať si chladnú hlavu. Bolo dôležité stále to brať loptičku za loptičkou. Som naozaj nadšená. Dostala som sa do môjho premiérového grandslamového finále a pôjdem v ústrety úspechu. Nepovedala by som, že som prekvapená. Je totiž za mnou kopa roboty a postupne som k tomu smerovala. Vždy chcem od seba čosi viac,“ vyhlásila Bouchardová bez falošnej skromnosti pre BBC Sport.
Rumunka mala zdravotné problémy
Výkon zdolanej do určitej miery ovplyvnili problémy s ľavým členkom, ktorý si podvrtla na konci štvrtého gemu, keď čelila brejkbalu a dobiehala loptičku na bekhendovej strane. O dva roky od Kanaďanky staršia finalistka nedávneho Roland Garros vo francúzskej metropole Halepová nezužitkovala náskok 4:2 v tajbrejku (pri skóre 3:2 prišlo krátke prerušenie vinou nevoľnosti jednej z diváčok, dovtedy sa na hlavnom dvorci diali len minibrejky).
Bouchardová si aktívne chodila pri údery, aj s jedným prispením pásky siete preklopila na 6:4, chybu Rumunky potvrdilo Jastrabie oko. Halepová síce následne vytiahla krásnu forhendovú kontru, ale potom nemala odpoveď na ofenzívu rozpútanú už kvalitným servisom.
V druhom dejstve Rumunka klesla z 1:0 na 1:5. Ako podávajúca v siedmej hre odvrátila tri mečbaly, z nich dva v rade, ale bola to napokon len dočasná zápletka. Súperka premenila dovedna šiesty mečbal bodom priamo z podania po tom, ako mala 40:15, ale aj čelila brejkbalu.
Bouchardová vo finále odovzdá všetko
Postupujúca bola na „winnery“ lepšia 20:13, obe urobili 23 nevynútených chýb. Bouchardová si pripísala 74 % loptičiek rozohraných jej prvým podaním v porovnaní s 54 %. Premenila tretinu z deviatich brejkbalov, zdolaná jeden z dvoch. Kanaďanka zvládla 9 z 10 zákrokov pri sieti.
„Vo finále očakávam náročnú výzvu. Súperka bude pripravená, ale ja tiež. Kouč mi dá nejaké rady, ja však v prvom rade túžim predvádzať moju hru. Myslím si, že mám na ešte lepší výkon. Na kurte odovzdám všetko,“ povedala Bouchardová.
Dvadsaťročnej premožiteľke Daniely Hantuchovej z 1. kola Bouchardovej vyšiel tretí pokus medzi najlepšími štyrmi na veľkej štvorke po nezdaroch na januárových melbournských „hardových“ Australian Open a v júni na parížskom antukovom Roland Garros. V renkingu sa Montrealčanka posunie na 7. priečku. Dosiaľ najvyššie bola na 12. pozícii, teraz jej patrí 13. miesto. Ak získa trofej, ocitne sa 7. júla na 6. stupienku.
„Keď nevidíte mohutnú oslavu, znamená to, že robota ešte nie je hotová. Ona sa sem v sobotu vráti s ambíciou zavŕšiť načaté,“ predznamenala Jana Novotná. „Určite to nebol Halepovej deň, aká však striedma Bouchardovej radosť. Naozaj si dobre uvedomuje, že ešte tu je jeden zápas. Nehodlá sa veru uspokojiť s úspechom v semifinále,“ súhlasila Lindsay Davenportová. „Chce vyhrať celý turnaj a v sobotu pre to urobí maximum,“ pridala sa Tracy Austinová.
Rodáčka z Konstance Halepová nevyužila možnosť posunúť sa z 3. na 2. post v dlhodobom hodnotení pre nasadzovanie (zlepšila by si tým doterajšie maximum) a zároveň na čelo bodovania Road to Singapore v súvislosti s októbrovým výberovým šampionátom WTA Finals v spomenutej ázijskej destinácii.
Petra Kvitová (ČR-6) – Lucie Šafářová (ČR-23) 7:6 (6), 6:1 za 80 minút
Eugenie Bouchardová (Kan.-13) – Simona Halepová (Rum.-3) 7:6 (5), 6:2 za 94 minút
1. kolo: Andrea Hlaváčková (ČR, 118. vo svetovom rebríčku WTA vo dvojhre) 6:3, 6:0 za 75 minút
2. kolo: Mona Barthelová (Nem./59.) 6:2, 6:0 za 55 minút
3. kolo: Venus Williamsová (USA-30/31.) 5:7, 7:6 (2), 7:5 za 150 minút
4. kolo (osemfinále): Šuaj Pcheng (Čína/61.) 6:3, 6:2 za 61 minút
štvrťfinále: Barbora Záhlavová-Strýcová (ČR/43.) 6:1, 7:5 za 88 minút
semifinále: Lucie Šafářová (ČR-23/23.) 7:6 (6), 6:1 za 80 minút
1. kolo: Daniela Hantuchová (SR/34.) 7:5, 7:5 za 103 minút
2. kolo: Silvia Solerová-Espinosová (Šp./75.) 7:5, 6:1 za 66 minút
3. kolo: Andrea Petkovicová (Nem.-20/20.) 6:3, 6:4 za 91 minút
4. kolo (osemfinále): Alizé Cornetová (Fr.-25/24.) 7:6 (5), 7:5 za 106 minút
štvrťfinále: Angelique Kerberová (Nem.-9/9.) 6:3, 6:4 za 72 minút
semifinále: Simona Halepová (Rum.-3/3.) 7:6 (5), 6:2 za 94 minút