Vlastenecký zákon prezident zatiaľ nepodpíše

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gašparovič
Ivan Gašparovič Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – Prezident SR Ivan Gašparovič nepodpíše vlastenecký zákon. „S obsahom tohto zákona absolútne súhlasím, mám k nemu len výhrady,“ povedal dnes na brífingu Gašparovič. Podobne ako strane Smer-SD, aj hlave štátu prekáža termín účinnosti od 1. apríla. „Tento dátum vyvoláva úsmev a nie je vhodné, aby sme takýto zákon dali s účinnosťou k takémuto termínu,“ uviedol s tým, že 1. apríl by mohla verejnosť zosmiešňovať. „Som presvedčený, že do 1. septembra tohto roka bude dostatočný čas, aby sa dal tento zákon realizovať,“ vysvetlil. Gašparovič poprel, že by o zákone rozhodol na základe vôle Smeru-SD. Zdôraznil, že konečné rozhodnutie, ako naložiť s právnou normou, vzišlo z diskusií, ktoré absolvoval s čelnými predstaviteľmi SNS, premiérom Robertom Ficom, učiteľmi i zástupcami samosprávy.

Hlava štátu považuje za nešťastne zvolený samotný názov zákona – vlastenecký, ktorý zdvihol vlnu nevôle. Ak by sa podľa neho text včlenil pod zákon o štátnych symboloch, nevyvolal by taký rozruch. Premiéra prezident požiadal, aby vláda schválila k vlasteneckému zákonu „splnomocnenie“, ako presne zákon realizovať v praxi.

Gašparovič si myslí, že médiá doteraz písali nezmysly, ako sa bojí Fica a Smeru-SD. „Sú to všetko hlúposti,“ konštatoval. Podľa vlastných slov nekonal na príkaz predsedu vlády, ale po zrelej úvahe. „Ja som tiež vlastenec a som hrdý na to, že som Slovák,“ uzavrel.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) pred časom poprosil Gašparoviča, aby vlastenecký zákon nepodpisoval. Smer žiada preloženie jeho účinnosti na neskôr. Legislatívny návrh poslancov za SNS Jána Slotu a Rafaela Rafaja podporilo v parlamente 77 zo 122 prítomných poslancov. Hlasovali zaň zákonodarcovia Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS a nezaradený Anton Korba, predseda parlamentu Pavol Paška nehlasoval. Opozícia bola proti, alebo sa zdržala hlasovania. Podpredsedníčka SNS Anna Belousová vo štvrtok upozornila, že ak prezident Ivan Gašparovič vráti vlastenecký zákon na opätovné prerokovania parlamentu, poslanci ho nemusia schváliť. Povedala, že vinu bude mať premiér Robert Fico, ktorý prezidenta o vrátenie zákona požiadal.

Ak by hlava štátu zákon odobrila, štátne školy by museli mať vlasteneckú výzdobu už od 1. apríla. Právnou normou tiež chcela SNS uložiť novoprijatým štátnym zamestnancom povinnosť skladať sľub vernosti Slovenskej republike. Hymna mala okrem školského týždňa otvárať aj akékoľvek rokovania vlády, Národnej rady SR, obecných a mestských zastupiteľstiev či verejných zhromaždení obyvateľov. Povinne sa mala hrať aj na športových podujatiach a súťažiach, organizovaných národnými športovými zväzmi.

Kritici legislatíve vyčítali, že zriaďovatelia škôl nedokážu zaplatiť štátne symboly z vlastného vrecka a tiež, že to do 1. apríla nestihnú. Návrhu chýbali inštrukcie, určujúce formát štátnych symbolov, miesto ich umiestnenia v triedach, alebo či v pondelok stačí púšťať školákom hymnu z mobilného telefónu alebo zo školského rozhlasu. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) sľuboval, že smernicu predloží deň po tom, čo prezident vlastenecký zákon podpíše.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičJán MikolajPavol PaškaRobert Fico