BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Vďaka obnoviteľným zdrojom energií (OZE) sa v minulom roku vyrobilo na Slovensku takmer 5,3 tisíc gigawatthodín elektrickej energie. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 2 %. Ako vyplýva z predbežných údajov Ministerstva hospodárstva SR, obnoviteľné zdroje sa tak vlani podieľali na celkovej spotrebe elektriny 18,4 %, rok predtým to však bolo 18,8 %. „Podiel elektriny aj pri zvýšení výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov nedosiahol hodnotu roku 2009 kvôli vyššej spotreby elektriny v minulom roku,“ zdôvodnil rezort vo svojej analýze.
V tomto roku by sa podľa údajov prevádzkovateľov distribučných sústav a odhadu ministerstva hospodárstva malo na Slovensku prostredníctvom obnoviteľných zdrojov vyrobiť takmer 5,7 tisíc gigawatthodín elektrickej energie. Hrubá spotreba elektriny na Slovensku by sa pritom mala pohybovať na úrovni 29,7 tisíc gigawatthodín elektriny. Podiel obnoviteľných zdrojov na spotrebe elektriny by tak mal v tomto roku predstavovať 19,1 %. V každom ďalšom roku počíta rezort hospodárstva so zvyšovaním podielu obnoviteľných zdrojov energií na celkovej spotrebe elektriny. V budúcom roku by mal tento podiel predstavovať 20,3 %, o rok neskôr 21,2 % a v roku 2014 by sa mali obnoviteľné zdroje podieľať na celkovej spotrebe elektriny 21,8 %.
Ministerstvo hospodárstva plánuje do konca októbra tohto roka predložiť na rokovanie vlády novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov. Podľa slov ministra hospodárstva Juraja Miškova, súčasná vláda chce v tomto sektore “urobiť poriadok“. Na stredajšom rokovaní kabinetu sa ministri oboznámili aj s krokmi, ktoré plánuje rezort hospodárstva v tejto oblasti uskutočniť. Vďaka novým opatreniam by sa mal vytvoriť menší tlak na nárast ceny elektriny v budúcich rokoch a zároveň by sa nemalo ohroziť plnenie záväzného cieľa vo výške 14 %, ktorý sa týka využívania obnoviteľných zdrojov v pomere ku hrubej konečnej energetickej spotrebe. Rezort chce napríklad zaviesť aukcie na výstavbu veterných a slnečných elektrární, zabezpečiť výkup elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov jedným subjektom, či prehodnotiť výkupné ceny zelenej elektriny.