BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – Vládny Smer-SD sa nebráni zrušeniu imunity sudcov, predsedníčka poslaneckého klubu strany Jana Laššáková však nekonkretizovala, či Smer-SD v parlamente podporí novelu zákona Gábora Gála (Most-Híd), ktorá ruší imunitu sudcov.
„Premiér Robert Fico avizoval rozsiahle zmeny v justícii. Vnímame to ako komplex opatrení, viaceré návrhy si vyžadujú zmenu ústavy, či už previerky sudcov, kreovanie predsedu súdnej rady alebo imunita sudcov. Opoziční poslanci predložili niekoľko noviel, chceme si sadnúť s opozíciou za rokovací stôl a sme pripravení riešiť problémy v súdnictve,“ uviedla pre agentúru SITA Laššáková. Pripustila, že výsledkom môže byť novela ústavy, pod ktorú sa podpíšu všetky parlamentné strany, nielen vládny Smer-SD.
Falošná lojalita kolegov
Ústavný návrh zákona na zrušenie imunity sudcov predloží na marcovú schôdzu parlamentu strana Most-Híd. „Je to dôležité preto, aby sudcovia vedeli, že nestoja nad zákonom, a keď budú konať nezákonne, tak nebudú žiadne prekážky v tom, aby orgány činné v trestnom konaní, polícia, prokuratúra mohli voči nim začať trestné stíhanie. Aby sa nemohli spoliehať na falošnú lojalitu niektorých kolegov, mysliac si, že ich na trestné stíhanie nevydajú, ako sa to udialo pred niekoľkými mesiacmi,“ vysvetlil poslanec za Most-Híd Gábor Gál.
Dnes o vydaní sudcov na trestné stíhanie rozhoduje Ústavný súd SR. Sudcom by podobne ako poslancom zostala iba tzv. funkčná imunita. To znamená, že sudcovia by požívali imunitu pri výkone funkcie sudcu, nemohli by byť teda stíhaní za rozhodovaciu činnosť a za právny názor, ktorý vyjadria v rozhodnutí.
Zrušenie imunity sudcov dlhodobo podporujú všetky opozičné strany. O zrušení sudcovskej imunity hovoril už v novembri 2012 predseda parlamentu Pavol Paška po stretnutí s predsedníčkou ústavného súdu Ivetou Macejkovou. Súdna rada však v apríli 2013 zrušenie sudcovskej imunity odmietla. Imunitu sudcu považuje za garanciu, že každý účastník súdneho konania má zabezpečený nezávislý a nestranný proces. Vládny Smer-SD odvtedy hľadá konsenzus so zástupcami súdnej moci a návrh na zrušenie sudcovskej imunity do parlamentu nepredložil.
Oddelenie funkcií predsedu
Na marcovej schôdzi budú poslanci diskutovať aj o novele ústavy, v ktorej opozičná Lucia Žitňanská navrhuje oddeliť funkcie predsedu Súdnej rady SR a predsedu Najvyššieho súdu SR. Bývalá ministerka spravodlivosti tento návrh podávala aj pred tromi rokmi, vtedy bol opozičný Smer-SD proti.
Fico, ktorého strana v minulosti odmietala návrhy na otvorenie justície verejnej kontrole a niektoré napadla i na ústavnom súde, teraz pripúšťa isté zmeny v justícii. Zatiaľ nikto nepredstavil konkrétne návrhy ani časový harmonogram zmien. Ako návrhy do diskusie premiér predstavil bezpečnostné previerky pre všetkých sudcov či možné oddelenie funkcie šéfa najvyššieho súdu a súdnej rady.