Vláda zmení zostavu legislatívnej rady

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Radičová
Foto: SITA/Michal Svitok

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Vláda na svojej dnešnej 20. schôdzi bude rokovať o návrhu rezortu pôdohospodárstva, aby sa nájom pôdy v záhradkárskych osadách riadil podmienkami, ktoré berú do úvahy skutočnú cenu pôdy a súčasné trhové podmienky v dotknutej lokalite. Zároveň sa pôvodným majiteľom pozemkov v týchto záhradkárskych osadách má poskytovať za prevod vlastníckeho práva k takýmto pozemkom náhrada, ktorej výška bude v primeranom vzťahu k trhovej cene majetku ku dňu prevodu. Návrh je reakciou na starší rozsudok Európskeho súdu pre ľudské v práva. V novembri 2007 Slovensko prehralo spor s urbárskou obcou Trenčianske Biskupice. Toto pozemkové združenie uspelo so sťažnosťou na to, že ich pozemky užívali nájomníci -záhradkári za nízku cenu a pozemkové spoločenstvo dostalo za pozemky neprimeranú náhradu.

Kabinet by mal dnes odvolať aj doterajších členov legislatívnej rady vlády, ktorých nominovala bývalá vláda. Z postu predsedníčky legislatívnej rady odvolá exministerku spravodlivosti Vieru Petríkovú, ktorú nahradí súčasná ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Na post podpredsedníčky po bývalej štátnej tajomníčke Anne Vittekovej zasadne zástupca vedúceho Úradu vlády SR Jaroslav Pilát. Tajomníkom rady zostáva šéf sekcie vládnej legislatívy na úrade vlády Štefan Grman.

Z funkcií člena a predsedu slovenských delegácií hraničných komisií so susednými štátmi odvolajú Júliusa Bečku, ktorý odišiel v apríli do dôchodku. Na tieto posty vymenujú Petra Šlahora. Ďalšiu personálnu nomináciu bude vláda riešiť v Rade protimonopolného úradu, kde sa 15. novembra končí funkčné obdobie trom členom. Jej novými členmi by sa mali stať Katarína Kalesná, Peter Kriška a Martin Filko.

Ministri majú na stole aj návrh zákona o kritickej infraštruktúre, ktorý má zabezpečiť jej skvalitnenie najmä voči silnejúcej hrozbe teroristických útokov. Návrh ustanovuje štruktúru a pôsobnosť orgánov štátnej správy v kritickej infraštruktúre. Budú nimi najmä dôležité stavby z hľadiska riadneho hospodárskeho chodu štátu, niektoré z nich s cezhraničným významom, keďže ich narušenie alebo zničenie by malo závažné negatívne dôsledky aj mimo územia Slovenska. Vymedzuje aj úlohy právnických osôb, fyzických osôb – podnikateľov a fyzických osôb, ktorí ako prevádzkovatelia prvkov kritickej infraštruktúry budú mať priamu zodpovednosť za ich ochranu. Okrem toho rieši zodpovednostné správne (administratívnoprávne) vzťahy pri porušení tohto zákona. Za priestupky na úseku kritickej infraštruktúry bude hroziť pokuta 200 až 3 000 eur, za iné správne delikty môžu prevádzkovatelia dostať postih až do 200-tisíc eur.

Ministerstvo pôdohospodárstva predkladá na rokovanie vlády návrh na zmenu účelu použitia 585-tisíc eur pôvodne určených na financovanie rozvojových projektov Bratislavského kraja v prospech financovania odškodnenia najviac postihnutých farmárov po záplavách s využitím satelitných snímok diaľkového prieskumu zeme.

Vláda vysloví aj stanovisko k návrhu novely zákona o štátnych sviatkoch, ktorú predložil poslanec NR SR za Smer-SD Vladimír Jánoš, ktorý navrhuje doplniť do zoznamu pamätných dní na 10. augusta Deň obetí banských nešťastí. Návrhom zákona sa reaguje najmä na veľkú banskú tragédiu, ktorá sa udiala 10. augusta 2009 v bani Handlová, keď tam vyhaslo až 20 baníckych životov.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáMartin FilkoVladimír Jánoš
Firmy a inštitúcie Vláda SR