Odporúčame:
Kaddáfí zomrel pri prestrelke, jeho telo preniesli do mešity
Muammara Kaddáfího sme nezabili my, tvrdia povstalci
Situáciu v tejto oblasti podľa neho už v najbližšom čase zmapujú zahraniční nezávislí experti.
Líbya podľa Džibríla nemá žiadny záujem na ponechaní podobných zbraní z obdobia režimu zabitého vodcu Muammara Kaddáfího.
O prítomnosti chemických bojových látok ešte minulý týždeň informoval Bezpečnostnú radu aj Ian Martin, vysoký predstaviteľ OSN pre Líbyu.
Tento týždeň je na programe exekutívneho orgánu OSN aj hlasovanie o návrhu rezolúcie z dielne Ruska, ktorá Tripolis vyzve na zničenie všetkých chemických zbraní v krajine a na spoluprácu s medzinárodným spoločenstvom v tejto oblasti.
V pondelok o polnoci sa v Líbyi skončí vojenská operácia NATO
V pondelok vyprší mandát pre medzinárodnú vojenskú operáciu v Líbyi. Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov jednohlasne schválila jej ukončenie vo štvrtok, pričom termín v piatok formálne odsúhlasili členovia Severoatlantickej aliancie.
Štvrtková rezolúcia OSN okrem zastavenia intervencie taktiež ruší bezletovú zónu nad Líbyou, uvoľňuje zbrojné embargo voči krajine ako aj zmrazené aktíva patriace líbyjským štátnym podnikom a inštitúciám.
Na základe rozhodnutia pätnásťčlennej rady platnosť marcovej rezolúcie povoľujúcej použitie sily na ochranu civilistov a zabezpečenie bezletovej zóny vyprší 31. októbra o 23:59 miestneho času.
Velenie nad leteckými operáciami v Líbyi, na ktorých sa podieľalo 19 krajín, aliancia prevzala 31. marca. V priebehu siedmich mesiacov lietadlá štartovali viac ako 26-tisíckrát a bombardovali takmer šesťtisíc cieľov.
Obrazom: Život a smrť Muammara Kaddáfího