BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Návrh na zníženie nákladov na poslancov o desať percent dnes podporila svojím súhlasom aj vláda Ivety Radičov. Poslanecký návrh zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov od skupiny koaličných poslancov, ktorý má za cieľ ušetriť verejné financie, posunulo plénum Národnej rady SR začiatkom novembra do druhého čítania.
V parlamente podporili koaličný návrh aj poslanci KDH napriek tomu, že nie sú pod ním podpísaní. Pred definitívnym rozhodovaním o norme plánuje KDH podať pozmeňovací návrh, podľa ktorého by plat poslanca nemal byť vo výške trojnásobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ale len 2,7-násobkom.
„Navrhuje sa nový mechanizmus určovania platu poslanca v závislosti od priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR a v závislosti od schodku rozpočtu verejnej správy Slovenskej republiky na hrubom domácom produkte Slovenskej republiky. V závislosti od takto určeného platu poslanca bude určovaný aj plat prezidenta, člena vlády, sudcu Ústavného súdu a ostatných sudcov, predsedu a podpredsedu najvyššieho kontrolného úradu a generálneho prokurátora,“ uvádza sa v návrhu.
Podľa návrhu novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov by mali mať poslanci menej o tzv. Ficov odvod, ktorý bude vo výške dvojnásobku deficitu. Ak je očakávaný deficit pre tento rok 7,8 percenta, tak odvod bude 15,6 percenta. Súčasne sa odmrazia platy poslancov, ktoré sú na rovnakej úrovni dva roky. Parlament by mal podľa návrhu znižovať aj paušálne náhrady pre poslancov, znížia sa náklady na asistenta poslanca a nájom poslaneckej kancelárie zo súčasných 2 500 eur na 2 025 eur. Rovnako za zníži odstupné pre poslanca z terajších päť platov na tri. Čistý príjem bratislavského poslanca sa podľa návrhu od budúceho roka zníži o 4,6 percenta a mimobratislavského o 3,6 percenta. V súčasnosti sú náklady na poslancov ročne 12 770 315 eur, po prijatí zmien by mali klesnúť na 11 47 216 eura, čo je menej o 10,13 percenta. Tým, že poslanecký príjem bude závisieť od deficitu, podľa predsedu národnej rady Richarda Sulíka „je to obrovská motivácia pre rozumné rozhodnutia.“
Opoziční poslanci vnímajú návrh ako nesystémový a chaotický, súčasné zmrazenie platov je podľa nich efektívnejšie. Koaliční poslanci za KDH ho tiež považujú za zložitý a podľa Antona Marcinčina je aj „pomerne nezmyselný.“