Týranie a zanedbávanie starostlivosti o zviera sa presunie medzi trestné činy proti životnému prostrediu. Ministri o tom rozhodli v stredu 2. septembra na 35. schôdzi vlády Slovenskej republiky.
Trestný zákon doposiaľ chráni zvieratá a ich život najmä prostredníctvom trestného činu týrania zvierat a trestného činu zanedbania starostlivosti o zvieratá, ktoré sú momentálne zaradené medzi trestné činy proti iným právam a slobodám Trestného zákona. Po novom budú tieto trestné činy vyšetrovať vyšetrovatelia Policajného zboru, ktorí budú špecialistami na túto problematiku.
Predkladatelia žiadajú tvrdší trest
Návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení Trestný zákon a zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb, predložila na rokovanie vlády ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Na návrhu sa podieľali poslanci parlamentu Anna Zemanová (SaS), Monika Kozelová (OĽaNO), Alexandra Pivková (Za ľudí), Jarmila Halgašová (SaS), Jana Cigániková (SaS), Milan Laurenčík (SaS), Marián Viskupič (SaS), Radovan Kazda (SaS), Peter Cmorej (SaS) a Jaroslav Karahuta (Sme rodina).
Z okna ubytovne vyhodili šteniatko, pád z výšky neprežilo a podozrivého polícia prepustila (foto)
Predkladatelia navrhujú aj prísnejší postih za týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti o zviera v základnej skutkovej podstate tohto trestného činu z dvoch rokov na šesť mesiacov až tri roky.
„Prax totiž preukázala, že vo väčšine prípadov sa pri prvopáchateľoch konanie vymedzené pri trestnom čine týrania zvierat kvalifikuje len ako priestupok (s uložením pokuty), prípadne sa využíva inštitút podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody, čo absolútne neplní funkciu individuálnej a ani generálnej prevencie a nechráni spoločnosť pred páchaním tejto závažnej trestnej činnosti,“ uvádzajú poslanci v materiáli.
Trestným činom bude aj neposkytnutie pomoci
Základnú skutkovú podstatu trestného činu doplnili aj o neposkytnutie potrebnej pomoci zvieraťu za presne uvedených okolností, keďže týrať zviera sa dá aj nekonaním. Poslanci zároveň navrhli zvýšiť trestnú sadzbu za týranie zvieraťa v prípade, ak zviera umrie, a to na tri až osem rokov.
V Zimbabwe vyšetrujú úmrtie jedenástich slonov, prípad pripomína záhadnú smrť zvierat v Botswane
Platná úprava podľa prekladateľov nedokáže reagovať na úmrtie jedného zvieraťa v dôsledku hrubého zanedbania starostlivosti. Súčasná úprava totiž hovorí len o zanedbaní starostlivosti o zvieratá a nie o zviera. Z tohto dôvodu poslanci navrhujú, aby bolo možné postihovať páchateľa za trestný čin, ak sa ho dopustí čo i len na jednom zvierati.
Ďalšou zmenou je napríklad aj zavedenie novej skutkovej podstaty trestného činu organizovania zápasov zvierat, „ktorým sa reaguje na nový negatívny fenomén objavujúci sa v našej spoločnosti“. Nová skutková podstata vymenúva protiprávne konania ako sú štvanie zvierat, cvičenie zvieraťa na inom zvierati v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi na úseku veterinárnej starostlivosti.