BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Vládnym návrhom zákona o pomoci v hmotnej núdzi sa podľa poslanca Petra Polláka (OĽaNO) vytvára moderný, spravodlivý a motivujúci sociálny systém.
Ako ďalej uviedol v parlamentnej rozprave poslanec, ktorý je súčasne splnomocnencom vlády pre rómske komunity, efekty z nového sociálneho systému pocíti celá spoločnosť na Slovensku.
Podľa neho Slovensku pomôže to, ak si základnú dávku v hmotnej núdzi bude potrebné odpracovať ôsmimi hodinami týždenne. „Práce v mestách a obciach je stále dosť,“ povedal. Žiadnej sociálne odkázanej osobe podľa Polláka neuškodí to, ak bude pracovať osem hodín týždenne.
Poslanec Pavol Zajac (KDH) však tvrdí, že pre ľudí v hmotnej núdzi nebude v mestách a obciach dosť práce. „Starostovia sa toho obávajú,“ povedal. Podľa neho bude problém, ak bude mať starosta nájsť prácu v obci pre napríklad 500 ľudí v hmotnej núdzi. Obáva sa toho, aby sa časť ľudí nechodila len podpisovať, keďže sa pre nich nenájde práca. Navrhuje preto, aby si ľudia v hmotnej núdzi mohli dávku odpracovať aj pri prácach organizovaných v rámci ochrany prírody a krajiny.
Základnú dávku v hmotnej núdzi v sume 61,6 eura má štát podľa navrhovaného zákona od začiatku budúceho roka vyplácať len tým plnoletým sociálne odkázaným osobám, ktoré mesačne odpracujú v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác aspoň 32 hodín. Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že mu takúto činnosť obec ponúkne.
Ak ani jeden z rodičov nevyužije ponuku obce a nebude pracovať, rodina nedostane aktivačné príspevky, ani základnú dávku v hmotnej núdzi na rodičov. Rodina by však mala naďalej nárok na príspevok na bývanie a na dávky na deti. Pri štvorčlennej rodine, kde ani jeden z rodičov nepracuje, by tak suma sociálnych dávok klesla zo 156 eur na 36 eur.
Vládne zmeny v hmotnej núdzi sú podľa Mihála protiústavné
Vládny návrh zákona o pomoci v hmotnej núdzi je podľa poslanca Jozefa Mihála (SaS) protiústavný.
V parlamentnej rozprave upozornil na to, že podľa Ústavy SR má každý človek v hmotnej núdzi právo na pomoc, ktorá je nevyhnutná na zabezpečenie základných životných podmienok.
Ak podľa exministra práce a sociálnych vecí osoba v hmotnej núdzi odmietne účasť na obecných prácach, nebude mať zabezpečené základné životné podmienky.
Za protiústavný Mihál označil aj vládny návrh, podľa ktorého samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a členovia ich rodiny budú vylúčení zo systému hmotnej núdze.
Podal preto pozmeňujúci návrh, aby mali na pomoc v hmotnej núdzi nárok aj SZČO so žiadnym alebo nízkym príjmom. Ak podľa neho poslanci Smeru-SD vládny návrh zákona v predloženej podobe schvália, strana SaS bude v tejto veci iniciovať podanie na Ústavný súd.
Poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS) podal pozmeňujúci návrh, aby sa dávky sociálneho poistenia, ako sú dôchodky alebo nemocenské dávky, pri rodinách s deťmi v plnej miere nezapočítavali do príjmu na účely hmotnej núdze. Na dávky v hmotnej núdzi by tak mali mať nárok aj rodiny s deťmi, ktorých jediným príjmom sú dôchodky alebo nemocenské dávky.