Vláda po vyše štyroch rokoch povolila vznik súkromnej VŠ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vláda
Sprava: Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Eugen Jurzyca a minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik počas 30. schôdze vlády SR. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Ministri udelili štátny súhlas na pôsobenie Hudobnej a umeleckej akadémii Jána Albrechta – Banská Štiavnica, s. r. o. Od júna 2006 je to prvá súkromná vysoká škola, ktorú povolila vláda a celkovo jedenásta súkromná na Slovensku. Za bývalej garnitúry kabinet v máji 2010 žiadosť školy na odporúčanie exministra Jána Mikolaja (SNS) zamietol napriek tomu, že jej existenciu viacnásobne odporučila Akreditačná komisia. Mikolaj predložil vláde svoje stanovisko deväť mesiacov po uplynutí zákonnej lehoty. V septembri 2010 vláda Ivety Radičovej napriek súhlasu Akreditačnej komisie nepovolila súkromnú školu Unicentrum – Medzinárodnú vysokú školu v Piešťanoch. Premiérka vtedy argumentovala nedostatočnou kvalitou súčasných akreditačných kritérií. Podľa návrhu sa Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta – Banská Štiavnica stane odbornou vysokou školou. Ministerstvo uznalo jej spôsobilosť poskytovať bakalárske študijné programy hudobná teória a interpretácia a tiež hudobná teória a tvorba v študijnom odbore hudobné umenie v dennej aj externej forme štúdia. „Toto je škola, u ktorej riziko nízkej kvality podľa mňa nie je vysoké, pretože je to hudobná džezová akadémia, kde absolventovi bude zbytočné mať titul bez toho, aby aj niečo vedel,“ povedal agentúre SITA v decembri minister školstva Eugen Jurzyca.

JURZYCA: Mám radosť z novej vysokej školy

Na Slovensku začne fungovať nová súkromná vysoká škola. Vláda jej na dnešnom rokovaní dala zelenú. Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta – Banská Štiavnica, s. r. o. je tak od júna 2006 prvou súkromnou vysokou školou, ktorú povolila vláda a celkovo jedenástou súkromnou na Slovensku. „Mám radosť z toho, že máme novú dobrú vysokú školu,“ povedal dnes po skončení rokovania vlády minister školstva Eugen Jurzyca. Podľa neho je to však výnimočná situácia. „Ministerstvo nechce podporovať výrazne rast počtu vysokých škôl, pretože hrozí riziko inflácie titulov,“ povedal Jurzyca.

Vysvetlil to tým, že študenti by mali pri raste počtu vysokých škôl tituly, ktoré nemajú váhu, alebo len veľmi nízku. „Nechceme ísť touto cestou. V tomto prípade sme ale boli presvedčení, že tá žiadosť bola oprávnená a obaja garanti, ktorí budú garantovať dva študijné programy, sú naozaj odborníci,“ povedal minister školstva. Garantom študijného programu hudobná teória a tvorba je na škole profesor Egon Krák, garantkou študijného programu hudobná tvorba a interpretácia je profesorka Zuzana Martináková, ktorá je zároveň konateľkou spoločnosti Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta – Banská Štiavnica, s. r. o. Podľa Jurzycu obaja garanti publikovali v odborných časopisoch, ich diela sa hrajú v zahraničí, chodia prednášať na univerzity vo svete. „Takže tu bola istota, že tá škola bude dobrá,“ zhodnotil Jurzyca.

Martináková (ide o menovkyňu političky, pozn. SITA) a Josef Schmid ako konatelia žiadali o štátny súhlas na vznik vysokej školy od decembra 2008. Ministerstvo uznalo jej spôsobilosť poskytovať bakalárske študijné programy hudobná teória a interpretácia a tiež hudobná teória a tvorba v študijnom odbore hudobné umenie v dennej aj externej forme štúdia.

Naposledy rozšírila rady súkromných vysokých škôl vláda Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS), keď v júni 2006 povolila vznik Vysokej školy bezpečnostného manažérstva v Košiciach a Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií. Garnitúra expremiéra Roberta Fica (Smer-SD) ako aj bývalý minister školstva Ján Mikolaj (SNS) súkromné vysoké školy často kritizovali, v čase ich vlády nepribudla na Slovensku žiadna. Súčasný šéf rezortu vzdelávania Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) v súkromnom vlastníctve problém nevidí, slabinou sú podľa neho nedostatočne nastavené pravidlá hry. „Súkromné vlastníctvo určite nepovažujem za horšie než verejné alebo štátne alebo obecné,“ vyhlásil v decembri v rozhovore pre agentúru SITA Jurzyca. Privítal by však lepší systém merania kvality, čo má priniesť koncom tohto roka veľká novela vysokoškolského zákona. V súčasnosti pôsobí na Slovensku 20 verejných, 10 súkromných, tri štátne a štyri zahraničné vysoké školy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eugen JurzycaJán MikolajZuzana Martináková
Firmy a inštitúcie Vláda SR