BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) – Vláda chce pre obchodníkov „drasticky“ zvýšiť sankcie v prípade porušenia zákona o potravinách. Už na stredajšie rokovanie kabinetu by mal minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan predložiť novelu zákona o potravinách spolu s návrhom na skrátené legislatívne konanie. „Pristúpime k drastickému zvýšeniu sankcii,“ povedal na tlačovej konferencii po kontrolnom dni na rezorte pôdohospodárstva premiér Robert Fico s tým, že sankcie by sa mali zvýšiť minimálne o 100 %.
Novela zákona by podľa predpokladov mohla účinnosť nadobudnúť už od začiatku apríla tohto roka. Cieľom zvýšenia sankcií je podľa premiéra Fica zabezpečiť zdravé, kvalitné a bezpečné potraviny. Dôvodom zvýšenia sankcií pre obchodníkov je podľa premiéra Fica závažná situácia na trhu, na ktorú upozornila Štátna veterinárna a potravinová správa SR. Jej inšpektori vykonali vo februári tohto roka mimoriadne kontroly.
Strana Most-Híd vyjadrila rozčarovanie nad urýchlenou snahou ochraňovať spotrebiteľov z hľadiska potravinovej bezpečnosti a z hľadiska kvality potravín. Podľa poslanca Národnej rady SR a podpredsedu Most-Híd Zsolta Simona boli takéto zistenia prvýkrát odhalené ešte v roku 2005 a 2006, teda pred vládou Roberta Fica. „Táto vláda v roku 2007 prijala zmenu zákona o potravinách, kde zvýšila možné pokuty za zistené nedostatky až na výšku 10 mil. Sk a v opakovanom prípade až do výšky 50 mil. Sk,“ uviedol Simon. Ako ďalej dodal, napriek takejto právnej úprave za roky 2007, 2008 a 2009 kontrolné orgány neudelili ani jednu sankciu, ktorá by presahovala sumu jedného milióna korún. „Preto urýchlenú snahu premiéra zdvojnásobiť sankcie považujeme za marketingový ťah a nie ochranu spotrebiteľa,“ uviedol Simon.
Medzi najčastejšie nedostatky, ktoré zistili patrili nezlučiteľnosť skladovania, teda spoločné skladovanie potravín, krmív, časti drogérie a nepotravinárskeho tovaru. Okrem tohto inšpektori zistili aj spoločné skladovanie vratných a nevratných obalov v sklade potravín a balenie syrov do priameho obalu nevykonávané v súlade s potravinovým právom. Tiež boli zistené nedostatky v skladovaní potravín v chladiacich boxoch, predaj výrobkov s poškodeným a znečisteným obalom, nedostatočne označené nebalené chladené čerstvé mäso či predaj potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti.
Na tieto zistenia však zareagovali aj obchodníci. Napríklad spoločnosť Billa dôrazne odmietla informácie o manipulácii s hydinovým mäsom a označila ich za nepravdivé.
SITA