Vláda bude viac koordinovať príspevky do krízových operácií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vláda
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Príspevky Slovenska do operácií medzinárodného krízového manažmentu, či už civilné alebo vojenské, majú byť viac koordinované. Vyplýva to z návrhu na komplexné civilno-vojenské pôsobenie SR v medzinárodnom krízovom manažmente, ktorý v stredu prerokovala vláda.

Po novom má platiť pravidlo, že pred tým, ako kabinet príspevok do operácie alebo aktivity odsúhlasí, má ho posúdiť rezort diplomacie. Na Slovensku doteraz neexistuje ani jednotný spôsob vyhodnocovania našich príspevkov do aktivít medzinárodného krízového manažmentu.

Nedochádzalo teda ku komplexnému zhodnoteniu nášho zapojenia do vojenským mierových operácií, misií s účasťou rezortu vnútra prípadne iných zložiek, pôsobenia civilistov a rozvojovej pomoci. Vláda by dnes mala odsúhlasiť zmenu.

Ministti budú vypracovávať správu

Lajčák
Foto: SITA/Diana Černáková

Minister zahraničných vecí by mal s pomocou šéfov rezortov obrany a vnútra každý rok pripraviť Správu o pôsobení SR v aktivitách medzinárodného krízového manažmentu. „Správa nahradí doterajšie čiastočné vyhodnotenia a poskytne vláde SR dostatočný a presný prehľad o efektívnosti pôsobenia SR v medzinárodnom krízovom manažmente,“ uvádza sa v materiáli.

Správa bude obsahovať zhodnotenie komplexného civilno-vojenského pôsobenia SR v jednotlivých krízových oblastiach vo svete. Bude sumarizovať personálne, materiálne a finančné príspevky, ktoré sme poskytli na riešenie krízových situácií za príslušný kalendárny rok. Správa by mala aj zhodnotiť, akým spôsobom slovenské príspevky podporujú snahy medzinárodného spoločenstva o vyriešenie konkrétnej krízovej situácie. Bude obsahovať aj výhľad pôsobenia SR v jednotlivých aktivitách na ďalšie obdobie.

Kabinet dnes bude schvaľovať aj delegáciu, ktorá bude Slovensko zastupovať na 7. stretnutí Konferencie zmluvných strán Dohovoru Európskej hospodárskej komisie (EHK) OSN o cezhraničných účinkoch priemyselných havárií. Tá sa uskutoční v švédskom Štokholme 14. až 16. novembra.

Slovensko vyšle delegáciu do OSN

Vedúcim delegácie má byť Tomáš Trcka z odboru environmentálnych rizík a biologickej bezpečnosti ministerstva životného prostredia, v tíme ďalšia pracovníčka tohto odboru a zástupkyňa odboru integrovaného záchranného systému ministerstva vnútra.

Minister životného prostredia dostane právo delegovať do zostavy ďalších ľudí. Cieľom tohto dohovoru je podporovať aktívnu spoluprácu medzi štátmi pri prevencii priemyselných havárií, pripravenosti na ne, pri ich efektívnom zdolávaní a obmedzovaní ich nepriaznivých účinkov, a to predovšetkým takých, ktoré môžu presiahnuť hranice štátov. Dohovor nadobudol platnosť pre Slovensko 8. decembra 2003. K dnešnému dňu sa k nemu pripojilo 40 členských krajín EHK OSN a Európske spoločenstvo.

Ministri majú na stole aj návrh systemizácie policajtov v štátnej službe a limitu počtu zamestnancov na rok 2013 v kapitole štátneho rozpočtu Slovenská informačná služba. Tento materiál je však dôverný, text nezverejnili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať