„Výťah zastal na siedmom poschodí vežiaka, Ján Dobrovodský vystúpi, a kým nenatrafí na vypínač, ocitne sa v hustom šere, takmer v tme neskorého piatkového večera. Vracia sa domov podgurážený a urazený, v stave priam predurčenom na energické rozhodnutia. Odomkne byt, vyzuje sa, zhodí zo seba kabát a ľahne si v šatách do postele. Znova a znova si pripomína, ako ho dnes ponížil riaditeľ školy Jozef Pozdech, päťdesiatšesťročný neúspešný básnik. Zasiahnutý abstinenčným syndrómom alebo náhlym spoznaním vlastnej prehry tvrdo naňho zaútočil. Z ničoho nič mu začal vyčítať nízku úroveň profesionality, ba aj duchovnú prázdnotu, vyvolanú vraj ľahostajnosťou a katastrofálnym nezáujmom o vyššie veci. Tak sa dnes k nemu zachoval Jozef Pozdech, ten istý Jozef Pozdech, ktorý ho ťahal po krčmách a nočných baroch len preto, aby jeho poézia mala aspoň jedného naozajstného, živého a viditeľného adresáta.“
Takto začína próza Stanislava Rakúsa Básnici, ktorá je súčasťou výhernej zbierky próz Telegram. Porota ocenila hlavne autorov vynikajúci cit pre slovenčinu, ktorý zaručí bezprostredný čitateľský zážitok širokému publiku. O prestížnu cenu piateho ročníka Anasoft litera bojovalo desať finalistov, ktorí prešli prísnym výberom zloženým z dvoch kôl. Cenu čitateľov denníka SME si domov odniesla Veronika Šikulová za svoj Domček jedným ťahom.
Finálová desiatka 5. ročníka literárnej súťaže Anasoft litera:
Karpinský, Peter, Nanebonevzatie, Pectus, 2009
Kerata, Laco, Zlý herec, KK Bagala, 2009
Kopcsay, Márius, Medvedia skala, Kalligram, 2009
Moravčík, Štefan, Záhorácky raj, Vydavateľstvo Matice slovenskej, 2009
Rakús, Stanislav, Telegram, KK Bagala, 2009
Staviarsky, Víťo, Záchytka, Kalligram, 2009
Šikulová, Veronika, Domček jedným ťahom, Slovart, 2009
Šimko, Dušan, Gubbio. Kniha udavačov, Edition Ryba, 2009
Vilikovský, Pavel, Vlastný životopis zla, Kalligram, 2009
Ocenenie Anasoft litera sa udeľuje každoročne za najlepšiu prozaickú knihu vydanú v uplynulom roku. V predchádzajúcich ročníkoch ju získali autori Pavel Vilikovský, Marek Vadas, Milan Zelinka a Alta Vášová.
Päticu autorov teraz doplnil Stanislav Rakús, 70-ročný rodák zo Šúroviec. Vyštudovaný pedagóg v odbore slovenčina – ruština po čase zavesil učiteľské povinnosti na kliniec, aby sa stal externým dramaturgom Štátneho bábkového divadla v Košiciach. K vyučovaniu sa predsa len vrátil v roku 1969, kde popri vedení seminárov na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity získal doktorát filozofie a neskôr obhájil vedeckú hodnosť doktora vied (DrSc.).
Publikovať začal v 60. rokoch, kedy boli časopisecky vydané nielen jeho krátke prózy a novela Žobráci, ale aj recenzie, články o literatúre a literárnovedné štúdie. Vo svojej najnovšej zbierke próz Telegramy kladie do popredia postavy slušných ľudí, žijúcich „v neslušnej dobe“ totality. Tie všemocnou snahou túžia prekročiť priemernosť, ale doba im nedovoľuje realizovať svoje sny, a tak sú v neustálom konflikte.
„Dosiahnuť jednoduchosť pri písaní je tá najzložitejšia vec,“ myslí si víťaz Stanislav Rakús, ktorý momentálne žije v Košiciach. „Ide totiž o jednoduchosť, za ktorou by mala byť skrytá zložitosť.“ Zbierku poviedok Telegramy nájdete v portfóliu vydavateľstva KK Bagala, ktoré patrí k najúspešnejším vydavateľstvám pôvodnej tvorby. Tragikomické postavičky zo sveta Stanislava Rakúsa sa skrývajú aj na stránkach ďalších poviedok a noviel, ku ktorým patrí zbierka Pieseň o studničnej vode (1979), novela Temporálne poznámky (1993), Nenapísaný román (2004) a Excentrická univerzita (2008).
Zuzana Zimmermannová
www.anasoftlitera.sk