KYJEV 6. augusta (WEBNOVINY) – Ukrajinská boxerská hviezda Vitalij Kličko prerušil svoju prípravu na septembrový súboj o titul majstra sveta v ťažkej váhe organizácie WBC proti Poliakovi Tomaszovi Adamekovi, aby sa zúčastnil na bitke za hodnoty demokracie. Kličko chce odcestovať do Kyjeva, kde zatkli líderku tamojšej opozície Juliu Tymošenkovú. Boxer to uviedol vo svojom blogu na webe denníka Ukrajinská Pravda. Klička nahnevalo zatknutie Tymošenkovej, ktorá čelí obvineniam, že ako predsedníčka vlády mala zneužiť svoje právomoci.
„Keď som sa dozvedel, čo sa stalo na Ukrajine, prerušil som tréning a rozhodol ísť do Kyjeva, kde sa odohráva skutočný boj o demokratické hodnoty. Nemôžem byť v tejto situácii iba pozorovateľom,“ uviedol Kličko, podľa ktorého ukrajinská demokracia bola zdevastovaná v predvečer osláv 20. výročia získania nezávislosti. „Ak to bude takto ďalej pokračovať, budeme žiť v diktatúre. V krajine bude dominovať korupcia a na rozvoj občianskej spoločnosti môžeme zabudnúť. Vláda ide do vojny s verejnosťou, keď uväzní všetkých svojich oponentov. Výsledkom bude medzinárodná izolácia Ukrajiny,“ uviedol Kličko.
Vitalij Kličko sa v politike angažuje už dlhšie, je lídrom Ukrajinskej demokratickej aliancie za reformy (UDAR).
Buzek spochybnil spravodlivosť procesu s Tymošenkovou
Predseda Európskeho parlamentu (EP) Jerzy Buzek v piatok súdne orgány na Ukrajine nepriamo obvinil z „politicky motivovaného“ postupu voči bývalej premiérke Juliji Tymošenkovej. Reagoval tak na jej zatknutie z dôvodu narúšania procesu, v ktorom vystupuje ako obvinená. V prípade odsúdenia jej hrozí, že vo väzení strávi nasledujúcich desať rokov a už nikdy nebude môcť kandidovať na verejné politické funkcie .
„Kontext a okolnosti vyvolávajú obavy o politicky motivovanom charaktere tohto rozhodnutia a o zavádzaní vlády zákona na Ukrajine,“ povedal Buzek po tom, ako Tymošenkovú na súde v Kyjeve odviedli v putách do cely predbežného zadržania. „Nalieham na Ukrajinu, aby sa držala princípov a spoločných hodnôt, ktoré definujú naše vzťahy a ktoré formujú srdce Východného partnerstva,“ dodal v narážke na projekt EÚ slúžiaci na zblíženie medzi úniou a bývalými sovietskymi republikami.
Dôvodom uvalenia väzby na Tymošenkovú bolo „systematické narúšanie“ súdneho procesu, ktorý rozhoduje o obvineniach expremiérky zo sprenevery štátnych peňazí a zneužití právomocí. Sudca sa rozhodol Tymošenkovú zadržať pre jej pohŕdanie súdom, ktoré okrem iného spočívalo aj v pravidelnom meškaní na pojednávania či odmietaní sa postaviť pred príchodom sudcu do miestnosti. Prokuratúra tak nakoniec uspela so svojím návrhom dať expremiérku zatknúť, pričom ešte v júli ho súd zamietol.
Proces s bývalou predsedníčkou ukrajinskej vlády sa začal 24. júna, pričom už od začiatku ho komplikujú prieťahy a napádanie sudcu, ktorý podľa expremiérky pracuje na objednávku Janukovyča. Expremiérka čelí obvineniam zo zneužitia právomocí a sprenevery 425 miliónov dolárov (300 miliónov eur) z predaja emisií.