BRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) – Rokovanie zástupcov diplomacie krajín Visegrádskej štvorky (V4) s Nemeckom v pondelok v Bratislave bolo úspešné a potvrdilo životaschopnosť V4.
„Fámy o smrti V4 sú prehnané. Naopak, V4 je veľmi aktívna a produktívna,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii so zástupcami rezortov diplomacie minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Medzi hlavnými témami nechýbala Ukrajina
Medzi hlavné témy diskusie patrila ukrajinská kríza. „Ocenili sme politické líderstvo Nemecka spolu s Francúzskom a úsilie o dosiahnutie mieru na Ukrajine,“ povedal Lajčák a dodal, že krajiny V4 aj Nemecko považujú implementáciu Minských dohôd za kľúčovú.
Jeho slová potvrdil aj nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier. „Vojenské riešenie nie je možné. Je v našom záujem nájsť diplomatické riešenie. Minské dohody možno nie sú dokonalé, ale veľa podobných príležitostí nebude,“ potvrdil Steinmeier.
Len mierové riešenie konfliktu je prijateľné aj pre Maďarsko, uviedol na tlačovej konferencií minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Lajčák tiež vidí priestor pre zapojenie Nemecka do viacerých pripravovaných aktivít V4 vo vzťahu k Ukrajine.
Pellegrini rokoval so zástupcami V4, hovorili o spolupráci
Kiska sa stretol s Komorowskim, zhodli sa na dôležitosti V4
Východní partneri sa môžu spoľahnúť na Nemecko
Pre zástupcov diplomacie je takisto dôležitý projekt Východného partnerstva. „Summit v Rige, ktorý sa uskutoční v máji, by mal vyslať silný politický signál, že naši východní partneri zostávajú jednou z priorít pre Európsku úniu. Máme záujem na ich úspešnom reformnom procese a modernizácii,“ povedal Lajčák.
Podľa Steinmeiera sa východní partneri tiež môžu spoľahnúť na Nemecko. Zástupcovia krajín V4 a Nemecka sa tiež zhodli, že na západnom Balkáne treba zefektívniť integračný proces do EÚ a NATO pre tie krajiny, ktoré o vstup majú záujem. „Je to najlepší spôsob, ako zabezpečiť stabilitu a rozvoj celého európskeho kontinentu,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.
„České predsedníctvo by chcelo nadviazať na to vysoké a dobré tempo, ktoré predviedlo v poslednej fáze Slovensko. Téma Energetickej únie bude jednou z hlavných tém nášho predsedníctva,“ povedal český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek. Chce nájsť projekty, ktoré by mohli zvýšiť efektivitu a bezpečnosť. Ako úspešný príklad energetickej spolupráce uviedol Szijjártó prepojenie plynovodu medzi Slovenskom a Maďarskom.
Staré dlhy nezanikajú
Zástupcovia rezortov diplomacie hovorili na stretnutí aj o eurozóne a vylúčili možný odchod Grécka z eurozóny (Grexit). Hoci EÚ rešpektuje výsledok gréckych parlamentných volieb a novú vládu, Lajčák upozorňuje, že s novými voľbami staré záväzky nezanikajú. „Akýkoľvek odpis dlhu je pre nás neakceptovateľný,“ uviedol Lajčák. Podľa Steinmeiera by Grexit nebol výhodou. „Musíme ukázať, že vieme zvládať problémy,“ tvrdí nemecký minister.
Aj keď majú krajiny V4 niekedy iné pohľady na rôzne témy, je dôležité, že napokon hovoria jedným hlasom, uviedol štátny tajomník poľského ministerstva zahraničných vecí Rafal Trzaskowski. Podľa neho je podstatné, že krajiny V4 prezentujú jednotné pozície, aby „náš hlas bol v EÚ vypočutý“.
Steinmeier sa v pondelok stretol s prezidentom Andrejom Kiskom a predsedom vlády Robertom Ficom. Podľa ministra je to dôkaz, že Nemecko a Slovensko majú vynikajúce vzťahy. „Nemecko je pre Slovensko strategickým partnerom a máme záujem udržať a posilňovať naše bilaterálne vzťahy. Návšteva Steinmeiera na Slovensku potvrdzuje nadštandardne vysokú úroveň našich politických aj ekonomických vzťahov a rovnako aj blízkosť našich pozícií v mnohých oblastiach,“ uviedol.