Vínne legendy: Francúzske Château Petrus

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Víno
Foto: SITA, ilustračné foto

Z Francúzska sa do kolónky „najlepšie a najdrahšie“ určite dostane legendárne Château Petrus. Nie je síce ani najraritnejšie, ani jednoznačne najdrahšie, ale určite je to legenda. Château Petrus vlastne ani nemá nárok na názov Château , lebo sa tu nenachádza žiadny zámok, ako je to v Bordeaux zvykom. Vzhľadom nenápadné miesto je však domovom jedného z najlepších a najdrahších vín na svete.

Bez názvu
Foto: www.paintrest.com

Vinohrad leží na pravom brehu rieky Gironde v Bordeaux, čo automaticky znamená, že dominantná odroda v tomto víne je merlot, do ktorého sa občas primiešava do 5% odrody cabernet franc. Rozloha vinohradov je dnes slabých 12 hektárov a ročne sa tu vyrobí priemerne 30 tisíc fliaš vína, ktoré sa okamžite po vypustení na trh predávajú za viac ako tisíc euro, staršie ročníky dokonca atakujú svetové rekordy. Dostať sa k fľaške Petrus 1945 alebo 1961 je takmer nemožné, ak má kupujúci rozpočet menej ako 10-tisíc eur. Natíska sa otázka, prečo je to tak.

Kvalita vína určite závisí od miesta, kde sa pestuje, ďalej na ňu vplývajú faktory ako pôda, klíma a všetko okolo, čo Francúzi volajú terroir. V tomto prípade ide o určite výnimočné miesto, ale nielen to. Starostlivosť o vinohrad a najmenšie detaily pri výrobe vína sú takisto nezanedbateľné. Víno sa v Château Petrus robí dokázateľne už od roku 1837, po zmenách vlastníkov ho od roku 1945 riadi a od roku 1961 vlastní rodina Moueix, ktorá sa postarala o súčasný status. Výnosy sa udržujú nízke, starostlivosť o vinohrady je extrémne závislá od ručnej práce. Majitelia neváhajú investovať do čohokoľvek, čo pomôže zvýšiť kvalitu produkcie. O výrobe tohto vína kolujú legendy. Hrozno sa napríklad zberá zásadne popoludní, keď sú strapce suché. Ak to kvôli počasiu nejde, suší sa vrtuľníkmi. Dnes tomu už tak nie je, v minulosti sa však o to pokúšali. Víno vyzrieva dva roky v nových sudoch a jeho životnosť je odhadovaná na dobrých 50 rokov.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Čo už môže tomuto konkurovať? Možno ambiciózny sused Château Le Pin, s ešte menšou produkciou, ale zásadne cenami o 10% vyššími a podobnými kvalitatívnymi parametrami. Možno Château d’Yquem, sladké biele víno, ktoré je ešte legendárnejšie než Château Petrus, lebo ešte dnes sa obchoduje s fľašami d’Yquem starými viac ako 200 rokov.

Vo Francúzsku majú však aj iné Legendy pre naozajstných znalcov. Najväčšia trofej pochádza z Burgundska, robí ho firma Domaine de la Romanée-Conti (skratka DRC) a meno vína znie jednoducho Romanée-Conti. Hrozno na toto víno sa pestuje v maličkom vinohrade s veľkosťou 1,63 hektára na južnom svahu v oblasti Côte de Nuits v Burgundsku. Pestuje sa v ňom výlučne odroda pinot noir a na prvý pohľad sa vinohradík nelíši od susedov Richebourg alebo La Tâche, ktoré majú kultový status o jeden bod nižšie ako samotné Romanée-Conti. Okolo celého vinohradu sa vinie nízky kamenný múrik, ktorý je z vonkajšej strany lemovaný záhonom kvetov. Starostlivosť o tento vinohrad ďaleko presahuje park alebo predzáhradku rodinného domu. Miesto pre pútnikov vyznačuje kamenný kríž vpravo dolu pri ceste. Turisti sa zastavia, málokto sem meria cestu len tak. Kultové miesto, pre kultové víno. Robia ho tu už vyše 400 rokov a vždy bolo niekoľkonásobne drahšie ako priemer v okolí. Svoje výnimočné renomé si drží od začiatku 18. storočia. Dnes sa ročne priemerne vyrobí 5000 fliaš vína a ceny sú aj za mladé ročníky okolo 10-tisíc eur. Na ilustráciu ceny z aukcie konanej 12. decembra 2011 – 55 fliaš zo všetkých vyrobených ročníkov od roku 1952 po 2007 DRC Romanée Conti (ročník 1968 nebol uvedený na trh) sa predalo za 813 333 dolárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať