Z Austrálie je v zozname najlepších určite víno Penfolds Grange. Toto víno sa do ročníka 1989 označovalo ako Penfolds Grange Hermitage. Slovo Hermitage odkazovalo na francúzsku apeláciu, kde sa vyrábajú najlepšie vína z odrody syrah. Červená odroda syrah sa v Austrálii volá shiraz a vína z nej vyrobené preslávili austrálske vinohradníctvo ako také. Je uznávaným faktom, že vlajkovou loďou austrálskeho vinárskeho priemyslu je víno Grange od firmy Penfolds.
Prvé víno tohto slávneho mena vyrobil už v roku 1951 Max Schubert pre firmu Penfolds na základe svojich skúseností a pozorovaní z Bordeaux. Pán Schubert pracoval pre firmu 60 rokov. Víno okrem odrody shiraz obsahuje aj malú časť odrody cabernet sauvignon (5%). Na jeho výrobu sa používa vyberané hrozno z rôznych vinohradov a od rôznych pestovateľov v oblasti Adelaide Hills. Výsledná zmes odzrkadľuje skúsenosť vinára a možnosti daného ročníka.
Napriek alebo vďaka širokému vstupnému portfóliu surovín sa Grange považuje za veľmi konzistentné z roka na rok a má vlastný nezameniteľný štýl. Množstvo vína sa každoročne líši a firma ho nezverejňuje, najmenšie počty sú vraj 35 000 fliaš, čo robí z tohto vína zberateľskú komoditu. Jedným z najdôležitejších faktorov pri výrobe tohto vína je použitie amerického duba na sudy, v ktorých vyzrieva. Prax používania amerických sudov na shiraz v Austrálii prebrali postupne všetci výrobcovia vína v krajine a táto kombinácia sa dnes považuje za klasickú. Robustnosť vín zo shirazu a drsnosť tanínov z amerického duba spolu vytvárajú novú, vyššiu kvalitu.
S vínami z prvého ročníka sa stále obchoduje, správy hovoria, že v roku 2004 sa predala fľaša za 50 000 dolárov. Znalci zdôrazňujú dlhovekosť tohto vína. V najlepšej kondícii je 15 rokov po zbere a pitné je i po vyše 30 rokoch. Víno sa dodáva na trh päť rokov po zbere.
Najvyššie ocenenia ako 100 bodov od Roberta Pakera (za ročník 1976), Víno roka 1995 (za ročník 1990) v časopise Wine Spectator dokumentujú slávnu históriu tejto legendy. A cena? Ročník 2006 sa v súčasnosti predáva za približne 300 EUR. Staršie ročníky na aukciách samozrejme za podstatne viac.
Firmu Penfolds založil doktor Christopher Penfolds v roku 1844 na juhu Austrálie neďaleko Adelaide v mestečku Magill. Dnes je firma jedným z najväčších austrálskych výrobcov vína s ročnou kapacitou výroby 14 miliónov litrov vína a na svetové trhy dodáva desiatky značiek vín. Zaujímavosťou je, že firmu v rokoch 2005 až 2011 vlastnil austrálsky výrobca piva Fosters. Dnes patrí Penfolds spolu so značkami Lindemans, Rosemount a inými do skupiny Treasury Wine Estates s ročným obratom miliardu austrálskych dolárov.
Čo už tomuto môže konkurovať v kultovosti statusu? Snáď len Henschke Hill of Grace Shiraz. Víno z jediného vinohradu vysadeného v šesťdesiatych rokoch 19. storočia, teda pred 150 rokmi. To znamená, že tento vinohrad nepostihla fyloxéra – choroba, ktorá zdecimovala európske vinohrady na prelome storočí. Hrozno rastie na originálnych koreňoch a nie na podpníkoch z amerického viniča ako všetko hrozno u nás a vo väčšine krajín sveta. Cena za ročník 2007 je 600 austrálskych dolárov (457 EUR). A aby vás nemýlilo, že dostanete fľašu uzavretú skrutkovacím uzáverom. Tu sa korok už roky nepoužíva, lebo nezaručuje absolútnu kvalitu. Výnosy zo štvorhektárového vinohradu sú nízke a ročná produkcia je veľmi malá (odhadom 10 tisíc fliaš). Rodina Henschke, nemeckí prisťahovalci, už piatu generáciu vyrába vína na tomto kultovom mieste. Napriek tomu, že Hill of Grace Shiraz nie je jediné víno, ktoré vyrábajú, určite ho aspoň v Austrálii poznajú všetci znalci. Návštevníci vinohradu zasa hovoria o magickosti miesta, kde sa táto legenda pestuje.