BRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) – Zväz výrobcov hrozna a vína (ZVHV) považuje návrh ministerstva financií zaviesť spotrebnú daň na tiché víno za likvidačný pre slovenských vinohradníkov a výrobcov vín. Šéf rezortu Ivan Mikloš v piatok prezentoval návrh východísk rozpočtu verejnej správy na roky 2012 až 2014, podľa ktorého by zdanenie tichého vína prinieslo v budúcom roku do rozpočtu 20 mil. eur. „Pre slovenských výrobcov by to bolo likvidačné, postihlo by ich to dokonca dvakrát – raz priamo daňou a zvýšenými nákladmi na jej zavedenie a odvádzanie, druhýkrát poklesom oficiálnej výroby vína v SR. Tá je základom pre výpočet dotácií na vinohradníctvo, a tak by sme dostali menej peňazí na rekonštrukciu vinohradov,“ uviedla pre agentúru SITA výkonná riaditeľka ZVHV Jaroslava Kaňuchová-Pátková.
Zavedenie dane podľa nej nepomôže znížiť deficit verejných financií ako si predstavuje ministerstvo, keďže so sebou prinesie výrazné zvýšenie cien vína a následne výrazný prepad jeho predaja. Slovenskí vinári totiž vyrábajú až z 90 % kvalitné akostné vína a vína s prívlastkom, ktorých cena je vyššia. Zavedenie spotrebnej dane ich cenu ešte viac zvýši, čím sa slovenské vína stanú nekonkurencieschopnými.
Na základe prezentovaných plánov ministerstva ZVHV očakáva, že cena vína na fľašu stúpne minimálne o 25 centov. „K tomu však treba prirátať ešte náklady na DPH a zriadenie daňových skladov, čo spôsobí výrazný nárast cien slovenských vín a ich slabší predaj,“ uviedla Kaňuchová-Pátková. Prepad v predaji na Slovensku by podľa údajov zväzu predstavoval viac ako 20 %. Tým štát zároveň príde aj o výnosy z dane zo zisku a daň z pridanej hodnoty. Celkovo by tak podľa ZVHV mohlo skončiť s produkciou až 80 % v súčasnosti aktívnych vinárov, ktorí vyrábajú víno s ročnou produkciou nižšou ako 500 hektolitrov, keďže vzhľadom na rast nákladov by sa im to neoplatilo.
Ďalšími negatívnymi dôsledkami zavedenia spotrebnej dane na tiché víno by podľa Kaňuchovej-Pátkovej bol zánik vinohradov, nákupná turistika do okolitých krajín a rozmach čierneho trhu. „V čase, keď u nás existovala spotrebná daň na víno, bol odhad predaja na čiernom trhu približne 25 až 30 %, pričom štátne orgány si s týmto problémom nevedeli poradiť,“ povedala Kaňuchová-Pátková. Pripomenula taktiež, že zvýšenie dane z červenej nafty zvýši náklady vinohradníkov o viac ako 1 600 eur ročne a ďalšie zdanenie by bolo pre sektor vinohradníctva a vinárstva likvidačné.
Ministerstvo sa bráni, že cieľom jeho opatrení je zdaniť predovšetkým lacné víno z dovozu. Podľa Kaňuchovej-Pátkovej však v rámci EÚ neexistuje možnosť zaviesť spotrebnú daň iba na dovozové vína. „Nás sa dotýkajú predovšetkým lacné vína z Talianska a Španielska, ktoré sa privážajú na náš trh a v rámci spoločnej organizácie trhu s vínom neexistuje možnosť zdaniť iba vína z niektorých krajín,“ dodala Kaňuchová-Pátková.