BRUSEL 21. decembra (WEBNOVINY) – Aktivistky ukrajinskej feministickej skupiny Femen v piatok uskutočnili ďalší zo svojich protestov proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý pricestoval do Bruselu na jubilejný 30. summit EÚ-Rusko.
Štyri mladé ženy obnažené do pol pása mali na sebe namaľované heslá ako napríklad Apokalypsa, krátko na to, ako vybehli z podzemnej železničnej stanice smerom k budovám európskych inštitúcií ich však zrazili na zem policajti. Počas toho, ako ich viedli preč, vykrikovali slogan: „Putin, choď do pekla!“
Obrazom: Putin choď do pekla, kričali nahé Ukrajinky
https://www.youtube.com/watch?v=IlmwCp-RXPU
Únia si posvieti aj na otázku ľudských práv v Rusku
Incident sa odohral krátko po príchode Putina na rokovania so stálym predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom a predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom. Predstavitelia EÚ pritom čelia nátlaku zo strany európskych zákonodarcov a ľudskoprávnych organizácii, aby počas návštevy ruského lídra kládli dôraz na otázku ľudských práv.
Štvrtkový a piatkový summit venovaný vízovej či energetickej politike však podľa očakávaní diplomatov pravdepodobne neprinesie žiadne
zásadnejšie výsledky. Na programe je celá rada tém od ľudských práv, cez Sýriu, až po obchodné vzťahy.
V poradí 30. bilaterálny summit za 15 rokov má byť „príspevkom k nenahraditeľnému druhu nášho partnerstva„, povedal tento týždeň stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. „EÚ a Rusko môžu spoločne rozhodujúcim spôsobom prispieť ku globálnej vláde a vyriešeniu regionálnych konfliktov,“ uviedol.
Putin však dorazil tiež v čase, keď sa snaží posilniť väzby s bývalými sovietskymi republikami s cieľom obmedziť vplyv Západu. „Pokusy Západu prinútiť iné krajiny akceptovať ich vlastné štandardy môžu viesť k veľmi vážnym situáciám,“ varoval Putin tento týždeň na stretnutí s lídrami Bieloruska a Arménska.
Piatkové rokovania v Bruseli budú komplikované predovšetkým čo sa týka rozdielnych pohľadov na riešenie súčasnej krízy v Sýrii ako aj dodržovanie ľudských práv v Rusku, ktoré Brusel často kritizuje.
Putin však vo svojom štvrtkovom prejave trval na tom, že jeho vláda nie je autoritárska a demokracia znamená „v prvom rade dodržiavanie zákona„. V súvislosti so Sýriou pripustil, že je tam „potrebná zmena„.