Video: Potravinová kríza v Jemene je človekom vytvorená katastrofa, tvrdí miestny riaditeľ OSN

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Auke lootsma.jpg
Auke Lootsma Foto: youtube.com

NEW YORK 2. augusta (WebNoviny.sk) – Približne 70 percent obyvateľov Jemenu potrebuje humanitárnu pomoc, 60 percent nevie odkiaľ dostanú ďalšie jedlo a takmer sedem miliónov ľudí je na hranici hladomoru, tvrdí miestny riaditeľ Rozvojového programu Organizácie Spojených národov (OSN) Auke Lootsma.

Koniec vojny je v nedohľadne

Vyjadril sa tak v utorok počas videokonferencie s novinármi, počas ktorej tiež uviedol, že potravinová kríza v krajine je „človekom vytvorená katastrofa“ spôsobená nielen desiatkami rokov chudoby a nedostatku investícií, ale z časti aj ekonomickými trestami využívanými v rámci vojenskej taktiky. Ako tiež uviedol, koniec občianskej vojny, ktorá v krajine zúri už takmer tri roky, „je ešte v nedohľadne“.

Riaditeľ rozvojového programu tiež uviedol, že OSN zaznamenala za uplynulé štyri mesiace takmer 400-tisíc prípadov cholery a skoro 1 900 úmrtí spôsobených touto chorobou. Okrem toho tiež v ostatných dvoch týždňoch krajinu sužuje aj epidémia meningitídy.

Milióny detí s podvýživou

Podľa Lootsmu sú v Jemene takmer dva milióny detí, ktoré trpia akútnou podvýživou, čím sa stávajú náchylnejšími na choleru a tá je potom príčinou ešte väčšej podvýživy. „Predpokladáme, že epidémia cholery bude aj napriek najväčším snahám agentúr OSN vytvárať chaos,“ povedal.

Deväťdesiat percent jedla v Jemene je importovaných, uviedol Lootsma a dodal, že dovoz potravín do krajiny je momentálne veľmi náročný, pretože je málo komerčných dovozcov a tí čelia viacerým problémom vrátane uzavretých letísk či komplikácií v prístavoch.

Jedlo je finančne nedostupné

Potravinovú krízu komplikujú aj zvýšené ceny jedla a pokles kúpnej sily Jemenčanov, z ktorých väčšina bola chudobných ešte pred začiatkom vojny. „Aj napriek tomu, že je jedlo dostupné na trhu, je momentálne pre mnohé chudobné rodiny finančne nedostupné,“ vysvetlil.

Jemen je ako „autobus smerujúci na okraj útesu. Namiesto toho, aby zabrzdil, ten čo ho riadi, len pridáva plyn a je jasné, že havaruje,“ opísal situáciu riaditeľ rozvojového programu a dodal, že si myslí, že je ešte šanca ho zachrániť, ale čas na to im uteká. Zdôraznil tiež, že je aj málo finančných prostriedkov na podporu Jemenčanov a vyzval darcov, ktorí sa v apríli zaviazali OSN s podporou, aby prispeli.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov