Video: Láva zo sopky Kilauea steká do oceána, úrady varujú pred toxickým plynom a črepinami skla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Havaj, sopka Kilauea
Láva zo sopky Kilauea dosiahla oceán a steká doň. Havajské úrady varujú pred jedovatými plynmi. 21. máj 2018 Foto: SITA/AP

PAHOA 21. mája (WebNoviny.sk) – Láva z havajskej sopky Kilauea začala stekať do oceána a vytvorila ďalšie riziko pre ľudí. Následkom chemickej reakcie lávy a slanej vody sa na mieste objavili oblaky jedovatého plynu a jemné črepiny skla, ktoré sa dostali do vzduchu. Tamojšie úrady v nedeľu varovali ľudí, aby sa k toxickým výparom nepribližovali.

Podľa vedcov výpary na miestach, kde sa láva stretla s oceánom, obsahujú kyselinu chlorovodíkovú a jemné sklené častice, ktoré môžu podráždiť pokožku a oči a môžu tiež spôsobiť dýchacie problémy. Opar z oblakov sa rozšíril zhruba až do 24 kilometrov smerom na západ od miesta, kde na juhu ostrova Havaj láva dosiahla oceán.

Podľa Wendy Stovall z Geologickej služby Spojených štátov sa šíril pri pobreží rovnobežne s pevninou. Úrady varovali, že oblak môže zmeniť smer, ak sa zmení smer vetra. Pobrežná stráž rozšírila bezpečnostnú zónu okolo vstupného bodu do oceána na 300 metrov.

Množstvo oxidu siričitého sa strojnásobilo

Vyššie na ostrove Havaj, známom aj ako Veľký ostrov, láva zo sopky naďalej vyviera z početných sopečných otvorov, ktoré sa počas viac ako dvoch týždňov sopečnej aktivity vytvorili v zemi v obytných oblastiach.

Množstvo oxidu siričitého, ktorý tiež vystreľuje z otvorov v zemi, sa strojnásobilo a predstavitelia okresu Havaj v tejto súvislosti zdôraznili varovanie o kvalite vzduchu. Dva výbuchy z krátera zase vychrlili oblaky popola, z ktorého väčšinu vietor odvial smerom na juhozápad.

Láva si v sobotu vyžiadala aj prvé vážne zranenie. Hovorca Federálnej agentúry pre zvládanie krízových situácií David Mace uviedol, že jedného muža zasiahol letiaci kus lávy do nohy. Ďalšie detaily ale neposkytol.

Desiatky stavieb zhorelo

Od 3. mája láva z Kilauey, ktorá začala vyvierať v komunite Leilani Estates, spálila približne 40 stavieb vrátane dvoch desiatok domov. Zo svojich domovov muselo v dôsledku vulkanickej aktivity odísť zhruba dvetisíc ľudí. Ako dlho bude erupcia trvať, vedci nevedia odhadnúť.

Činnosť sopky viedla ku vzniku viac ako 20 sopečných otvorov vrátane štyroch, ktoré vytvorili jeden veľký prieduch. Láva z neho vystreľuje vysoko do vzduchu a vyteká odtiaľ rýchlosťou 274 metrov za hodinu.

 

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať