BRATISLAVA 4. júna (WebNoviny.sk) – Desaťtisíce ľudí si v utorok v Hongkongu pripomenuli 30. výročie masakry na pekinskom Námestí nebeského pokoja, počas ktorej čínska armáda 4. júna 1989 povraždila niekoľko tisíc prodemokratických aktivistov.
V samotnej Číne sa táto udalosť vôbec nesmie pripomínať, vládne úrady sa starajú aj o to, aby o nej Číňania nenašli ani zmienku na internete.
Dôležitá spomienka na tragédiu
Hongkong je tak jediným miestom v Číne, kde je túto udalosť povolené si pripomínať. „Som vďačná, že sa v Hongkongu už 30 rokov pravidelne koná táto spomienková udalosť,“ povedala novinárom Číňanka, ktorá sa pred 30 rokmi sama zúčastnila na protestoch na Námestí nebeského pokoja.
„Je veľmi dôležité, aby si ľudia v Hongkongu naďalej pripomínali tragédiu zo 4. júla a nedovolili čínskej vláde vymazať pamäť celému národu,“ povedal podpredseda Hongkonského zväzu na podporu čínskym vlasteneckým demokratickým hnutiam Richard Tsoi.
Údaje o tom, koľko ľudí prišlo pri masakre o život, sa rôznia. Sovietske tajné služby počet obetí odhadli na 3 000, oficiálne úrady v Číne však o tom stále mlčia.
Čína porušuje dohodu
Hongkong prešiel na základe medzinárodných dohôd v roku 1997 spod britskej správy pod správu Číny. Do roku 2047 má podľa týchto zmlúv fungovať na princípe „jedna krajina, dva systémy„, čo by mu malo v tomto časovom rámci zaručovať slobodu v otázkach politického systému a spravovania spoločnosti.
Čína však podľa hongkonského prodemokratického politického tábora túto dohodu porušuje a snaží sa už teraz vnútiť Hongkongu svoje predstavy o jeho fungovaní.