BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) – Americkí lekári vykonali úspešnú prvú transplantáciu vrchnej časti lebky aj s tkanivom na nej. Operácia na 55-ročnom Jamesovi Boysenovi z Texasu trvala pätnásť hodín. Okrem novej časti lebky mužovi implantovali aj novú obličku a podžalúdkovú žľazu.
Unikátna klinická situácia
Jamesovi Boysenovi diagnostikovali v roku 2006 zhubný nádor na olebečnom svale. Následne absolvoval chemoterapiu a rádioterapiu, no liečba poškodila okolité tkanivo. S dierou na celej vrchnej časti lebky čelil Boysen riziku poškodenia mozgu. Hoci podobné prípady zvyknú lekári riešiť kombináciou kožných implantátov a kovových plátov alebo použijú 3D tlač na rekonštrukciu lebky, Boysenov zdravotný stav túto formu zákroku nedovoľoval. Jeho oblička a pankreas, ktoré mu transplantovali už raz predtým, začali zlyhávať, a preto pacient užíval liečivá potlačujúce imunitný systém.
„Keď som po prvý raz stretol Jima, vytvoril som spojenie medzi jeho potrebou novej obličky a pankreasu, pokračujúcim užívaní imunosupresív a prijatím transplantátu lebky s kožou, ktoré by zároveň tieto lieky chránili,“ priblížil Jesse Selber z Anderson Cancer Center v texaskom Houstone. „Bola to skutočne unikátna klinická situácia, vďaka ktorej sme mohli vykonať túto komplexnú transplantáciu,“ doplnil lekár.
Bola to dlhá cesta
Hoci tento nápad vznikol pred štyrmi rokmi, Boysen musel čakať na vhodného darcu. Operáciu napokon vykonali s použitím mikrochirurgie. „Predstavte si spájanie krvných vlásočníc s hrúbkou 1,5 milimetra s pomocou stehov polovice priemeru ľudského vlasu,“ priblížil operáciu Michael Klebuc z Houston Methodist Hospital. „Bola to dlhá cesta a ja ďakujem všetkým lekárom, ktorí vykonali túto operáciu,“ vyhlásil po zákroku Boysen.
„Som prekvapený, ako dobre sa cítim a som navždy vďačný, že som dostal ďalšiu šancu vrátiť sa k veciam, ktoré milujem a byť s ľuďmi, ktorých milujem,“ doplnil pacient.
Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.com.