BRATISLAVA 20. decembra (WBN/PR) – Nákladné reklamy, vysvietené výklady, plné pulty tovaru. Takto vyzerajú najväčšie lákadlá súčasnej doby. Výber tovarov a služieb je naozaj tak široký, že nás často doslova „núti“ k míňaniu peňazí a my sme pod týmto tlakom ochotní kupovať tovar na splátky. Naša ochota sa neúmerne zvyšuje práve počas Vianoc. Často si bez veľkého váhania požičiame na darčeky, len aby sme urobili radosť rodine či priateľom. A potom úver splácame niekoľko mesiacov, možno aj rok či viac.
„Je samozrejme lepšie plánovať si finančné výdavky dopredu,“ hovorí Marek Andrejčák, finančný poradca zo spoločnosti Salve Finance. „Napríklad tak, že si každý mesiac v roku niečo odložíme a pred Vianocami máme nasporené. Aj v takomto prípade musíme z rodinného rozpočtu vyčleniť istú sumu. Ale nemusíme sa stresovať a žiť v obavách, či budeme mať z čoho zaplatiť splátky v prípade nepredvídateľných okolností.“
Ak ste však na Vianoce nemysleli skôr a rozhodli sa pre pôžičku, máte dve možnosti – vziať si spotrebný úver od banky alebo úver od splátkových (nebankových spoločností). Bankové úvery majú rôzne úročenie, v zásade sú vždy úroky vyššie pri bezúčelovom úvere ako úvere účelovom. „Pri bezúčelových úveroch sa môže pohybovať úrok v rozmedzí 10 do 18 percent. Pri účelovom úvere sú úroky v rozpätí od 5 do 12 percent za rok, „upresňuje Marek Andrejčák.
Nákup na splátkový úver patrí spomedzi úverov medzi najdrahšie. Priemerné úroky sú okolo 46 percent a to naozaj nie je málo. Preto si treba takýto úver dobre zvážiť.
Je síce pravda, že niektoré reklamy nás informujú, že môžete nakúpiť na splátky bez toho, aby ste tovar preplatili. Možné to je. Len si treba porovnať cenu tovaru v obchodoch a cenu v katalógu splátkovej spoločnosti. „Môže sa vám pokojne stať, že ten istý notebook stojí v predajniach 500 eur a v katalógu 700 eur. Takže úrok, zaplatíte vo vyššej cene, „ hovorí Marek Andrejčák.
Ak ste sa už rozhodli pre splátkový, prípadne bankový úver, je dôležité si dôkladne preštudovať zmluvu. „Samotný úrok totiž nie je jediný náklad, ktorý by ste mali sledovať. V každej zmluve musí byť uvedené aj to, aká je skutočná miera nákladov a tá sa skrýva pod skratkou RPMN (ročná percentuálna miera nákladov). Toto číslo v sebe zahŕňa okrem samotného úroku, aj poplatky za spracovanie, vystavenie zmluvy, poplatky za vedenie úverového účtu. Podľa RPMN si vieme aj porovnať úvery medzi sebou a vybrať si ten výhodnejší,“ radí Marek Andrejčák zo spoločnosti Salve Finance.
Pred podpisom zmluvy by sme si mali všímať taktiež možnosť predčasného splatenia úveru a výšku možných sankcií. Táto možnosť je pri úveroch spoplatnená. „Ak ostávajúca dĺžka splatnosti úveru je viac ako jeden rok, znamená pre klienta poplatok 1 % zo zostávajúcej hodnoty istiny. Ak je ostávajúca dĺžka splatnosti úveru menej ako jeden rok, je poplatok 0,5 % zo zostávajúcej hodnoty istiny. Preto je potrebné si zrátať, či sa predčasné splatenie úveru oplatí alebo nie, „ vysvetľuje Marek Andrejčák. Je dôležité si tiež pri tomto bode všimnúť, či si spoločnosť v osobitných obchodných podmienkach nebude chcieť uplatniť okrem poplatku za predčasné splatenie úveru aj napr. sankčný poplatok za predčasné splatenie úveru (za porušenie úverovej zmluvy). „
No a úplne na záver ešte jedna dobrá rada. Dobre si premyslite aj sumu, ktorú si chcete požičať. Podľa odborníkov by nemali úvery presiahnuť 30 percent vášho mesačného príjmu. V opačnom prípade môže príchuť spokojných a bohatých Vianoc rýchlo zhorknúť.