Na protestoch vo Francúzsku proti plánovanej dôchodkovej reforme sa v utorok zúčastnilo podľa odhadu ministerstva vnútra 1,27 milióna ľudí. Odborový zväz hovorí o účasti až 2,8 milióna demonštrantov.
Účasť na protestoch prekonala predošlé kolo z polovice januára, čo je značné víťazstvo pre odbory. Osem odborových zväzov, ktoré organizujú protesty, oznámili nové demonštrácie, ktoré plánujú na 7. a 11. februára.
Test pre prezidenta
Štrajky a protesty vo Francúzsku sú vnímané ako veľký test pre prezidenta Emmanuela Macrona a jeho vládu, ale aj pre jej oponentov. Vláda trvá na tom, že presadí reformu dôchodkového systému, ktorá by zvýšila vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov.
Tisícky ľudí vo Francúzsku demonštrujú proti dôchodkovej reforme, takmer štyridsiatich zadržali
Silná nevôľa ľudu však posilňuje snahy odborových zväzov a ľavicových zákonodarcov o zablokovanie príslušného návrhu zákona. Premiérka Élisabeth Borne v utorok uznala, že reforma vyvoláva otázky a pochybnosti a vláda ich počuje, čo podľa agentúry AP naznačuje, že zmeny by mohli byť na obzore, ale pravdepodobne bez úplného stiahnutia, ako to požadujú demonštranti.
Desiatky protestov
Naprieč Francúzskom sa v utorok konalo odhadom 250 protestov, pre ktoré úrady nasadili 11-tisíc policajtov. V Paríži sa konal hlavný protest, na ktorý podľa polície prišlo 87-tisíc ľudí a podľa odborov dvojnásobne viac. Celkovo bola demonštrácia pokojná, hoci ju miestami narušili strety medzi malou skupinou radikálov a poriadkovou políciou, ktorá použila slzný plyn. Polícia informovala, že zatkla 30 ľudí.
V utorok tiež štrajky narušili viaceré služby v krajine. Železničný dopravca SNCF uviedol, že v oblasti Paríža, vo všetkých ostatných regiónoch a na vlajkovej lodi francúzskej vysokorýchlostnej siete spájajúcej veľké mestá bola vyradená väčšina vlakových služieb.
Narušená bola aj prevádzka parížskeho metra. Štrajkovala aj zhruba štvrtina francúzskych učiteľov, pracovníci v energetike zase svoju podporu vyjadrili dočasným znížením dodávok elektriny. Francúzske médiá informovali o štrajkoch na ropných rafinériách a štrajkovali dokonca aj zamestnanci rozhlasovej stanice France Inter.