Vetrák tvrdí, že nebude zaujatý voči Slovákom v zahraničí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vetrák
Nový predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Vetrák Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Nový predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Vetrák vylučuje, že by bol v budúcnosti zaujatý voči Svetovému združeniu Slovákov v zahraničí (SZSZ), ktoré protestovalo voči jeho vymenovaniu do funkcie. „Z akého dôvodu by som mal byť zaujatý,“ pýtal sa dnes Vetrák na tlačovej konferencii. SZSZ považuje za partnera svojho úradu, zaväzuje ho k tomu aj dlhoročná a stále platná dohoda o spolupráci medzi inštitúciami. Vetrák hovorí, že má podporu zahraničných Slovákov, pretože k vymenovaniu mu blahoželalo takmer 60 zahraničných spolkov, medzi inými aj členovia SZSZ.

V súčasnosti registruje úrad takmer 900 žiadostí na celkovú sumu viac ako tri milióny eur, rozdať však môže len milión eur. Medzi žiadateľmi je aj SZSZ. Vetrák odmieta, že by sa spory so združením v budúcnosti odrazili na prideľovaní dotácií. Na dnešnej tlačovej konferencii však povedal, že momentálne preverujú prideľovanie dotácií z minulého volebného obdobia. Kontrolujú úrady, ktoré peniaze od štátu dostali. „Čakám na závery týchto konaní. Nie je vylúčené, že sa budú týkať aj Svetového združenia Slovákov v zahraničí,“ naznačil Vetrák.

Milan Vetrák bol v minulosti členom SZSZ

Zo združenia vystúpil pre možný konflikt záujmu k 10. februáru, čo je deň jeho nástupu do úradu. Predišiel tak vylúčeniu, o ktorom malo na návrh spolkov rokovať najbližšie valné zhromaždenie združenia. Spor medzi ním a združením siaha do čias, keď ešte ako člen SZSZ zastupoval spolky západnej Európy v súdnych sporoch voči SZSZ. Združenie považuje za paradoxné, že po nástupe do funkcie predsedu zahraničných Slovákov dal Vetrák advokátom pokyn na stiahnutie žalôb voči SZSZ. Nechápu, prečo tieto záväzky nepreviedli dotknuté spolky na iného právnika. „Bol by problém s mojou aktívnou legitimáciou v príslušných sporoch,“ povedal Vetrák. Podľa jeho slov je možné, že spolky Slovákov a členov SZSZ zo západnej Európy obnovia nevyriešené spory a poveria nimi ďalšieho právnika.

Novým predsedom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí sa stal 10. februára Milan Vetrák, vymenovaný bol na päťročné obdobie. V úrade nahradil Vilmu Prívarovú, ktorej uplynulo päťročné funkčné obdobie. Vetrák je právnik, ktorý už v minulosti pôsobil na Úrade vlády SR ako právny poradca aj vo vzťahu k splnomocnencovi vlády SR pre zahraničných Slovákov.
SZSZ Vetráka nechce

Svetové združenie Slovákov v zahraničí požiadalo vládu, aby zmenila svoje rozhodnutie o menovaní Milana Vetráka za predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Chcú, aby kabinet zopakoval výberové konanie na kandidáta na tento post. V prípade, že sa tak nestane, Svetové združenie Slovákov v zahraničí si už podľa svojho predsedu Vladimíra Skalského nevie predstaviť ďalšiu spoluprácu s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí. „Pánovi Vetrákovi bol na návrh viacerých členských organizácií na čele so Slovenskou ligou v Amerike mimoriadne jednoznačným spôsobom Generálnou radou za účasti najvyšších zástupcov slovenského sveta zastavený výkon členských práv,“ uviedol Skalský minulý mesiac v liste premiérke Ivete Radičovej.

Zahraniční Slováci zatiaľ nerušia zmluvu s Vetrákovým úradom

Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ), ktoré zastrešuje viac než 100 slovenských spolkov v 24 krajinách, zatiaľ neruší spoluprácu s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Takýto krok avizovalo v prípade, že sa novým predsedom úradu stane Milan Vetrák. Predseda SZSZ Vladimír Skalský verí, že sa v najbližších dňoch stretne s premiérkou Ivetou Radičovou a budú diskutovať o ďalších krokoch. „Očakávame, že tam budeme túto vec riešiť a hľadať schodnú cestu ďalšej spolupráce, či už prehodnotenie tohto rozhodnutia vládou, alebo nejaké záruky, ktoré by nám umožnili dôverovať tomu úradu a nedôjde k šikane, napríklad aj v grantových konaniach,“ povedal dnes novinárom Skalský.

Obáva sa, že šikanovanie sa nemusí týkať len jeho združenia, ale aj iných spolkov. Skalský nesúhlasí s Vetrákovým tvrdením, že úrad pod jeho vedením má podporu zahraničných Slovákov, lebo mu k vymenovaniu blahoželalo takmer 60 zahraničných spolkov. Podľa Skalského išlo len o zdvorilostné gesto. „K tomu vymenovaniu som koniec koncov u pána vedúceho úradu Nižňanského gratuloval aj ja, takže z toho by som závery nevyvádzal,“ poznamenal Skalský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Vetrák