Veterné elektrárne sú stále pozastavené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veterná elektráreň

BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Výstavba veterných elektrární na Slovensku je stále pozastavená. Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) zatiaľ nevydáva kladné stanoviská pre účely získania osvedčenia na výstavbu veterného zdroja elektriny od Ministerstva hospodárstva SR. „Záujemcom o výstavbu zdrojov elektriny na báze technológie využitia veternej energie je naďalej pozastavené vydávanie kladných stanovísk,“ informovala prenosová sústava.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava začne vydávať kladné stanoviská pre investorov až po vypracovaní nových pravidiel. „Odporúčame všetkým záujemcom, aby naďalej sledovali našu internetovú stránku. Je predpoklad, že v blízkej budúcnosti budú vydané pravidlá postupu na vydávanie stanovísk pre účely získania osvedčenia ministerstva hospodárstva na výstavbu veternej elektrárne,“ konštatovala prenosová sústava.

Investori, ktorí sú členmi Združenia pre veternú energiu Slovenska, plánujú na Slovensku postaviť približne 290 veterných elektrární. Ako uviedol pre agentúru SITA predseda združenia Matej Hlôška, celkový inštalovaný výkon týchto veterných elektrární by mal byť na úrovni 670 megawattov. Nie všetky spoločnosti, ktoré chcú postaviť veterné turbíny na Slovensku, však sú aj členmi združenia, takže v konečnom dôsledku môže byť záujem o výstavbu veterných parkov ešte väčší.

Prenosová sústava už zverejnila pravidlá postupu pre vydávanie súhlasných stanovísk pre investorov, ktorí chcú na Slovensku postaviť slnečné elektrárne. Slovenská elektrizačná prenosová sústava bude súhlasiť s výstavbou slnečných elektrární na Slovensku len do celkového inštalovaného výkonu 120 megawattov. „Kladné stanoviská k žiadostiam môžu byť vydané len do výšky 120 megawattov súhrnného inštalovaného výkonu v Slovenskej republike pre solárne zdroje elektriny s jednotkovým inštalovaným výkonom od jedného do štyroch megawattov, s plánovaným uvedením do prevádzky do konca roka 2011,“ uviedla prenosová sústava v nových pravidlách.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava považuje slnečné ako aj veterné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE). Podľa prenosovej sústavy nekontrolovateľná výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môže „naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava