Veritelia by mali dosiahnuť konkurz aj bez súhlasu dlžníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Vládou schválená novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii je podľa ministersky spravodlivosti Lucie Žitňanskej krokom k zlepšeniu podnikateľského prostredia. Novela podľa nej prispeje ku skončeniu špekulatívnych praktík pri konkurze. „Sfunkčňujeme proces. Verím, že sa zvýši vymáhateľnosť prostriedkov od subjektov, ktoré sú v konkurze,“ uviedla ministerka na tlačovej besede.

Vláda dnes schválila zmeny zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktoré pripravila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Tá navrhla zaviesť pre veriteľov možnosť iniciovať konkurzné konanie voči dlžníkovi skôr, t.j. v čase, keď už má problémy, ale ešte má majetok. Novela prináša aj administratívne zjednodušenie procesu prihlasovania pohľadávok a zlepšenie procesných práv veriteľov. Zároveň návrh predpokladá zvýšenie zodpovednosti členov štatutárnych orgánov za neriešenie úpadku dlžníka včas. Zmeny by mali byť účinné od 1. januára 2012. „Navrhované zmeny majú prispieť k zlepšeniu podnikateľského prostredia na Slovensku. Dávame slušným podnikateľom pozitívny signál. Chceme totiž skoncovať so špekulatívnymi praktikami, keď zadlžený podnik vyhlásil konkurz príliš neskoro, t.j. v čase, keď už oficiálne nemal žiadny majetok a veritelia nemohli byť uspokojení. Prípadne došlo k príprave konkurzného konania s „dohodnutými spriaznenými veriteľmi“, ktoré malo slúžiť len na prevedenie majetku z jednej firmy do druhej,“ konštatovala ministerka Žitňanská.

Novela prináša mnoho zmien

Upravuje sa napríklad definícia predlženia, umožňuje sa využívanie veriteľských návrhov na vyhlásenie konkurzu a zavádzajú sa obmedzenia uspokojenia pre spriaznených veriteľov. Taktiež sa zjednodušuje proces prihlasovania pohľadávok, upravuje sa možnosť popierania pohľadávok veriteľmi a zavádzajú sa nové mechanizmy ochrany záujmov veriteľov v reštrukturalizácii. Úprav, ktoré súvisia s veriteľskými návrhmi na vyhlásenie konkurzu pre platobnú neschopnosť dlžníka, pomôžu vytvoriť prirodzený tlak na dodržiavanie platobnej disciplíny, ako aj na včasné riešenie hroziaceho úpadku alebo úpadku dlžníkom. Povinným prejednaním veriteľského návrhu a ďalšími opatreniami sa dlžníkovi zároveň poskytne ochrana pred špekulatívnymi návrhmi.

Zjednodušenie procesu

Zjednodušenie procesu prihlasovania pohľadávok bude v praxi znamenať napríklad možnosť prihlásiť viacero pohľadávok jednou prihláškou, či povinné prihlasovanie pohľadávok len u správcu. Novela zavádza možnosť, ktorá je dávnejšie štandardom v iných krajinách, a to možnosť prihlásiť pohľadávku kedykoľvek počas konkurzu. V platnosti zostáva základná lehota na prihlásenie pohľadávok 45 dní od vyhlásenia konkurzu, v ktorej musia byť prihlásené napr. zabezpečovacie práva, avšak po novom môže veriteľ prihlásiť svoje pohľadávky aj po uplynutí tejto lehoty.

V praxi to znamená aj väčšiu šancu uspokojenia pohľadávok pre tých, ktorí túto lehotu nestihli, keďže si napríklad hneď nevšimli informáciu o vyhlásení konkurzu v Obchodnom vestníku. Od bežných veriteľov, najmä živnostníkov prípadne menších firiem totiž nie je možné spravodlivo požadovať, aby denne sledovali Obchodný vestník a dozvedeli sa tak vždy včas o vyhlásení konkurzu. Pre týchto veriteľov znamenalo zmeškanie lehoty na prihlásenie pohľadávky jednak účtovné problémy z pohľadu odpisu ich pohľadávky ako aj stratu možnosti dosiahnuť aspoň čiastočné pomerné uspokojenie ich pohľadávok.

Predložený návrh zákona má snahu nadviazať na pôvodné zámery nového zákona o konkurze a reštrukturalizácii s cieľom riešiť tie oblasti bankrotovej úpravy, ktoré boli v rámci doterajšej aplikačnej praxe vytypované buď ako problematické, prípadne z pohľadu procesov ako málo efektívne alebo komplikované, či v aplikačnej praxi nedostatočným spôsobom upravené.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Žitňanská