Verdikt v kauze nástenkový tender má ocenenie Judikát roka, súd poslal do väzenia exministrov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marián Janušek, Igor Štefanov
Zľava: Marián Janušek a Igor Štefanov. Foto: archívne, SITA/Nina Bednáriková.

BRATISLAVA 16. apríla (WebNoviny.sk) – Ocenenie Judikát roka získalo rozhodnutie Najvyššieho súdu SR v kauze známej ako nástenkový tender.

Ako ďalej agentúru SITA informoval Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu, porotcovia ocenili význam rozhodnutia “pre aplikačnú prax z hľadiska naplnenia zákonných znakov trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe„.

Významné rozhodnutie súdu

Na Slovensku sa málokedy stáva, že verejnosť sa dočká spravodlivosti v prípadoch s politickým pozadím. Rozhodnutie najvyššieho súdu považujem za významné aj preto, že sudca v odôvodnení naznačil kritiku toho, na čo upozorňujeme aj my – na tlaky zhora, ktoré brzdia vyšetrovanie a kladú prekážky nezávislej práci vyšetrovateľov,” povedala riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Rozsudok v kauze nástenkový tender vyniesol v novembri 2018 senát Najvyššieho súdu (NS) SR zložený zo sudcov Juraja Klimenta, Petra Hatalu a Petra Szaba. Senát potvrdil vinu exministrov výstavby a regionálneho rozvoja Mariána Janušeka a Igora Štefanova. Janušek si má vo väzení odsedieť 11 rokov, čo je o rok menej, ako mu pôvodne vymeral Špecializovaný trestný súd a Štefanovovi vymerali trest deväť rokov. Obaja zároveň dostali finančný trest 30 000 eur a zákaz päť rokov pôsobiť vo verejných funkciách. Obaja sú momentálne vo výkone trestu.

Fingované verejné obstarávanie

Podľa verdiktu súdu boli Janušek a Štefanov vinní, pretože v roku 2007 vytvorili v rámci verejného obstarávania na reklamné služby podmienky pre vopred vybraného uchádzača a znemožnili účasť ďalších súťažiacich. „Verejné obstarávanie bolo len fingované,“ uviedol predseda senátu s tým, že celú záležitosť označil za bábkové divadlo. Napriek tomu, že kauza je známa ako nástenkový tender, oznámenie o obstarávaní služieb v celkovej hodnote viac ako tri miliardy vtedajších korún (viac ako 97 miliónov eur) nebolo zverejnené ani na nástenke.

Víťazné konzorcium podľa predsedu senátu Juraja Klimenta vzniklo len pár mesiacov pred obstarávaním a na žiadnom inom tendri sa nikdy nezúčastnilo. Obžalovaní tak zvýhodnením tohto konzorcia konali v rozpore s pravidlami verejného obstarávania a štátu spôsobili škodu veľkého rozsahu. Janušek a Štefanov sa podľa verdiktu súdu dopustili machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a Janušek, ktorý bol v tom čase ministrom, tiež zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Druhé miesto v spore o byty

Na druhej priečke v hodnotení Judikát roka sa umiestnilo rozhodnutie najvyššieho súdu v spore vlastníkov bytov so staviteľom domu. „V tomto prípade staviteľ ´poza ich chrbát´ v dome zriadil záložné právo k stavbe v prospech banky. Keďže sa dom dostal do konkurzu, vlastníkom bytov hrozilo reálne riziko, že o majetok prídu. Sudca Rudolf Čirč rozhodol, že majú právo na svoj byt nezaťažený ničím iným, než prípadnou hypotékou,“ konštatujú porotcovia.

Tretím Judikátom roka je rozsudok najvyššieho súdu, ktorý sa týka azylového konania. „Kauza trvá už od roku 2010 a týka sa chlapca z Iránu, ktorý na Slovensko prišiel ešte ako dieťa bez sprievodu rodičov. Dôvodom, pre ktorý požiadal o azyl je, že je odpadlíkom od moslimskej viery. Ministerstvo vnútra opakovane žiadosť o azyl odmietalo. Chlapec už medzitým dospel, našiel si prácu a vlastné bývanie. Sudca Igor Belko skonštatoval, že tento žiadateľ dôvody pre udelenie azylu splnil,“ vysvetlili porotcovia.

Cenu Judikát roka každoročne udeľuje týždenník Trend v spolupráci s nezávislou iniciatívou Sudcovia Za otvorenú justíciu (ZOJ). Tento rok sa k organizátorom pridala aj Nadácia Zastavme korupciu. Cieľom oceňovania je propagovať najhodnotnejšie judikáty a tým vyzdvihnúť prácu sudcovských senátov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať