BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) – Milióny ľudí na celom svete dnes sledovali prechod Venuše pred Slnkom. Pozoruhodný vesmírny úkaz sa zopakuje najskôr za 105 až 120 rokov.
Tranzit trval približne 6 hodín a 40 minút. Najskôr ho mohli sledovať obyvatelia a návštevníci severu Spojených štátov.
V Európe, Afrike a Ázii bolo možné prechod sledovať približne od piatej hodiny.
Astronóm Sul Ah Čim z Kórejského astronomického a vesmírneho strediska pre agentúru AP povedal, že takáto nebeská šou ukáže ľuďom život z inej perspektívy a nebudú sa trápiť na každodennými maličkosťami.
Obrazom: Svet sledoval prechod Venuše pred Slnkom
„Keď sa nad tým zamyslíte, tak 105 rokov je veľmi krátka doba z pohľadu vesmíru a Zem je iba malý modrý bod,“ uviedol.
Prechod Venuše si nenechali ujsť ani astronauti na vesmírnej stanici ISS. Mnoho ľudí v Spojených štátoch si pre netradičnú šou vzalo dovolenku.
Výnimkou nebola ani Jamie Jetton z Arizony. „Baví ma sa na to pozerať. Je to zážitok. Niečo, o čom budem môcť rozprávať do konca života,“ povedala Jetton.
Životný zážitok mal aj 32-ročný Bo Tan, ktorý sledoval prechod planéty z observatória v Los Angeles: „Vzal som si v práci pol dňa voľno. Nie som veľký fanúšik astronómie, ale túto príležitosť som si nemohol nechať ujsť.“
Samotný prechod Venuše sa začal päť minút po polnoci. Keďže u nás bola noc, až do 4:30 mohli ľudia sledovať prechod cez internet.
Pri tejto príleźitosti mohli ľudia vidieť prechod Venuše aj z východnej terasy Bratislavského hradu. Tam predstavitelia Slovenského národného múzea v spolupráci s občianskym združením Planetárium Bratislava pripravili pre verejnosť ďalekohľady a tiež odborný komentár. Začiatok pozorovania bol od východu Slnka o 4:52 až do konca prechodu Venuše o 6:55 v stredu ráno.
Video: Čo sa dnes udialo vo vesmíre
Prechod Venuše pred Slnkom sa aj napriek nepriaznivému počasiu v oblasti Vysokých Tatier vydaril.
„S počasím je ešte vždy čo vylepšovať, ale som na výsosť spokojný, pretože pri predpovediach sme trnuli, či tí skalní uvidia na vlastné oči Venušu, ale každý účastník na vlastné oči videl Venušu na Slnku, čiže nemárnil cestu a dozvedel sa veľa nového,“ povedal pre SITA riaditeľ Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici Aleš Kučera.
Slnko s Venušou sa približne hodinu pred koncom úkazu ukázalo spoza mrakov aj vo Vysokých Tatrách, takže účastníci mohli „naživo“ sledovať tento jav.
V Astronomickom ústave dnes bola dlhá noc hlavne pre niekoľko desiatok žiakov a študentov základných a stredných škôl z blízkeho okolia, ktorí celú noc strávili pozorovaním prechodu Venuše pred Slnkom, ktoré bolo spojené s odborným výkladom astronómov a množstvom prednášok.
Hoci Slnko vychádzalo u nás až o 4:45, účastníci podujatia nazvaného Noc a ráno s Venušou mohli tento úkaz pozorovať prostredníctvom internetu od jeho začiatku o 00:05 až do jeho konca o 6:55. Na plátne mali účastníci pozorovania zábery z Nórska a Havajských ostrovov. Celú noc sa návštevníkom venovali astronómovia.
Obrazom: Takto sa sledovala Venuša v Tatrách
Počas priameho prenosu sa návštevníci dozvedeli, ako celý úkaz prechodu Venuše pred Slnkom vzniká, kde všade sa pozoruje.
Astronómovia priblížili návštevníkom posledné pozorovanie prechodu Venuše pred Slnkom v roku 2004, kedy bolo veľmi dobre pozorovateľné aj z územia Slovenska.
„Boli prednášky historického kontextu, vyzdvihla sa úloha nášho rodáka Maximiliána Hella, ktorý zohral významnú úlohu v tejto veci, keďže vďaka nemu bola v tej dobe určená veľmi presne astronomická jednotka,“ dodal Aleš Kučera.
Okrem Venuše a Slnka sa návštevníci, ktorých ráno pribudlo, dozvedeli viac aj o prechode Merkúra pred Slnkom či ďalších astronomických zaujímavostiach. Práve prechod Merkúra pred Slnkom bude možné pozorovať už o štyri roky.
„Bude to menšie divadlo, lebo Merkúr je menší, a verím, že zase budeme schopní ponúknuť s našimi ďalekohľadmi zážitok, ktorý bude hodný tohto úkazu,“ povedal Kučera. Najbližšie bude možné zo Zeme pozorovať prechod Venuše pred Slnkom v roku 2117, z územia Slovenska až v roku 2125.
Video: Pohľad na prechod Venuše z Japonska
Zdroj: SITA/AP