Zo zlatého vajca zhnité jablko, pre vojnový konflikt príde Slovensko o stovky miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plynovod Vojany Užhorod
Foto: SITA/Jozef Jarošík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko sa môže na istý čas rozlúčiť so stovkami miliónov eur. Plynovod Bratstvo pre vojenský konflikt na Ukrajine totiž s najväčšou pravdepodobnosťou už počas prvých dní nového roka vyschne.

Vďaka preprave ruského zemného plynu cez Ukrajinu na Slovensko a ďalej na západ slovenská prepravná spoločnosť Eustream posielala do štátneho rozpočtu nemalé financie, keďže štát vlastní vo firme prostredníctvom Slovenského plynárenského priemyslu 51-pertcentný podiel. Nie nadarmo získala firma Eustream prezývku „zlaté vajce“.

Premena na „zhnité jablko“

Podľa ostatných vyjadrení ukrajinských predstaviteľov sa však aspoň do ukončenia vojny u nášho východného suseda premení slovenský preprava plynu na zhnité jablko.

Najvyšší ukrajinský predstavitelia na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenským už vyše roka vyhlasujú, že neplánujú od začiatku roka 2025 predĺžiť s Ruskom zmluvy o tranzite ich plynu cez svoje plynovody. A to ani napriek tomu, že v budúcnosti chcú hrať v Európe jednu z hlavných úloh pri tranzite plynu.

Tvrdia, že vedia svoje rúry, možno už počas vojny, naplniť iba svojim vyťaženým plynom. Čo je pravda na týchto tvrdeniach ukáže až budúcnosť.

Plynárenská križovatka strednej Európy

Faktom však ostáva, že pozíciu jedného z európskych lídrov v preprave plynu stráca náš Eustream, ktorý sa pýšil tým, že bol plynárenskou križovatkou strednej Európy.

Stopercentným vlastníkom v Eustreame je spoločnosť SPP Infrastructure, v ktorej má 49-percentný podiel EP Infrastructure (Slovak Gas Holding B.V.) a zvyšný 51-percentný podiel spomínaný štátny Slovenský plynárenský priemysel.

Aj keď slovenská firma na vavrínoch nespala a investovala nemalé prostriedky a času do nových plynovodných prepojení a smelých plánov, preprava ruského plynu z východu na západ bol predsa len jej najväčším biznisom. O ktorý teraz pomaly, ale isto prichádza. A s ňou utrpí aj slovenská štátna kasa.

Dividendy aj 852 miliónov eur

Už počas prvého roku vojny dostal Eustream prvý vážny úder. V hospodárskom roku končiacom 31. júla 2023 prepravil náš operátor len necelých 17 miliárd metrov kubických plynu.

Oproti predvojnovým hodnotám, kedy sa prepravovalo cez územie Slovenska v priemere okolo 60 miliárd metrov kubických zemného plynu ročne, išlo o značný pokles. Táto nízka preprava sa samozrejme premietla do hospodárenia firmy, ktorá vo finančnom roku trvajúcom od 1. augusta 2022 do 31. júla 2023 vykázala stratu vyše 12 miliónov eur.

Logicky tak jediný akcionár SPP Infrastructure ostal bez vyplatených dividend. Ešte rok predtým pritom Eustream vyplatil svojmu akcionárovi dividendy zo zisku vo výške 205 miliónov eur a pred troma rokmi dokonca 339 miliónov eur.

V čase najväčšej slávy dokázal Eustream uspokojiť svojich akcionárov vyplatením dividend zo zisku aj v sume 852 miliónov eur. Aj keď Eustream ešte nezverejnil svoju ostatnú výročnú správu, dá sa očakávať, že aj v hospodárskom roku, ktorý skončil 31. júla 2024, zaznamenal stratu, a teda akcionár zostane znova bez dividend.

Každý aj menej zdatný matematik si teda môže predstaviť, o koľko stoviek miliónov eur prichádza a príde Slovensko pre nezmyselnú vojnu na Ukrajine. Čas ukáže, či jedna z najsilnejších slovenských spoločností sa vráti na svoje pozície. Hlavne akcionári musia veriť, že koniec vojny je za dverami a meno ich spoločnosti získa v Európe znova zaslúžený cveng.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EustreamSPP Infrastructure