Slovensko sa pripravuje na podpis novej dohody s Ruskom o dodávkach ropy. Dohoda by mala platiť až do konca roka 2029.
Slovensko sa bude aj v ďalších rokoch spoliehať v otázke dodávok ropy na Ruskú federáciu. Obe strany už pripravili dohodu o spolupráci v oblasti dlhodobých dodávok ropy pre Slovensko a tranzitu ropy cez naše územie. Z dohody vyplýva, že ročne by nám mali Rusi dodať do šesť miliónov ton ropy. Také isté množstvo ruskej ropy by sa malo prepraviť cez naše územie ďalej na Západ.
Na štrnásť rokov
Dohoda bude podpísaná na obdobie od 1. januára budúceho roka do konca roka 2029. „Platnosť tejto dohody bude automaticky predlžovaná o ďalších päť rokov, pokým žiadna zo zmluvných strán neoznámi písomne druhej zmluvnej strane diplomatickou cestou svoj zámer ukončiť jej platnosť najneskôr šesť mesiacov pred ukončením počiatočného obdobia alebo akéhokoľvek nasledujúceho obdobia platnosti dohody,“ uvádza sa v návrhu dohody.
Najvyššia priorita
Ministerstvo hospodárstva SR (MH) považuje podpísanie novej dohody na jednu z najvyšších priorít Slovenskej republiky. „Spotreba ropy Slovenska je plne zabezpečovaná ropovodným systémom Družba zo zdrojov z Ruskej federácie. Máme záujem na maximalizácii využiteľnosti uvedeného ropovodu. Podpísanie novej dohody považujeme za významné aj z hľadiska pokračovania a nadviazania na tradíciu vzťahov medzi oboma krajinami a na existujúcu dohodu o dodávkach ropy, ktorá už bola v minulosti podpísaná medzi našimi krajinami,“ uviedol rezort hospodárstva.
Rozhodnú vlády
Návrh dohody už prešiel v Ruskej federácii medzirezortným pripomienkovým konaním. Aktuálne prebieha na ruskej aj na slovenskej strane proces schválenia predmetnej dohody na úrovni oboch vlád. „Po schválení uznesenia vlády SR bude text dohody zaslaný oficiálnou nótou. Predmetná nóta by riešila aj úroveň a miesto podpisu tejto dohody,“ konštatuje ministerstvo.
Ropovod Družba
Prepravu ropy na Slovensku zabezpečuje štátom ovládaná spoločnosť Transpetrol prostredníctvom ropovodu Družba. Ten vedie z ruskej Samary do Bieloruska, kde sa rozdeľuje na dve vetvy. Severná vetva smeruje cez Bielorusko do Poľska a Nemecka a južná cez Ukrajinu na Slovensko a do Českej republiky a tiež cez Maďarsko do Chorvátska. Celková dĺžka ropovodu je 8 900 kilometrov. Slovensko je úplne závislé na dovoze ropy, keďže dováža až 99 % tejto komodity.