ZAUJÍMAVOSTI: Zelená ekonomika? Za najlepšími zaostávame...

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
OZE
Ilustračné foto. Feelart/FreeDigitalPhotos.net

Slovensko v hodnotení environmentálnej udržateľnosti jednotlivých ekonomík sveta uzatvára až piatu desiatku. Najzelenešie hospodárstva majú na severe Európy.

Ekonomiky ktorých krajín sú najekologickejšie? Aký je rozdiel vo vnímaní ľudí a v skutočnom stave? Americká poradenská spoločnosť Dual Citizen hodnotí od roku 2010 environmentálnu udržateľnosť národných ekonomík prostredníctvom indexu Global Green Economy. Tohtoročná správa zahŕňa údaje zo 60 krajín sveta. Štúdia tiež poskytuje pohľad na to, ako „zeleno“ ľudia vnímajú rôzne ekonomiky. Informuje o tom portál treehugger.com.

Najzelenšie na severe

Najzelenšie ekonomiky sú podľa indexu vo Švédsku, Nórsku a v Kostarike. Tieto krajiny tvoria top 3 v oblasti environmentálnej udržateľnosti. Vo vnímaní verejnosti dominuje Nemecko, Dánsko a Švédsko.

Slovensko ďaleko

Podľa analýzy Dual Citizen skončilo Slovensko na 50. mieste. Naša krajina je však vnímaná ešte horšie, a to na 56. mieste. Za nami tak skončilo len Mongolsko, Uruguaj, Panama a Senegal. Slovensko podľa indexu zaostáva v ukazovateľoch ako efektívnosť sektorov, či trhoch a investíciách. Autori štúdie odporúčajú do budúcnosti zamerať sa na budovanie uhlíkovej účinnosti v odvetviach. Dôraz by sme mali taktiež smerovať na zelené investície prostredníctvom štátnych orgánov.

Preceňované veľmoci

Prekvapením je, že napríklad mocnosti ako USA a Japonsko sa nedostali do prevej desiatky zelených ekonomík, no v očiach verejnosti patria na 6., respektíve 7. miesto. Ako uvádzajú autori štúdie, dôvodom je, že dané krajiny majú v environmentálnej oblasti väčší kredit ako by si zaslúžili. Jedným dychom však autori štúdie dodali, že vďaka dobrej reputácii si môžu zlepšiť svoj skutočný stav, pretože ich domáce ekonomiky sú vnímané ako atraktívne pre zelené investície.

Rebríček Global Green Economy Index 2014:

Ilustračné foto.
Poradie krajín v rebríčku. Dual Citizen

Spomínaný index berie do úvahy štyri základné oblasti, vrátane politického vedenia a klimatických zmien, sleduje tiež efektívnosť odvetví, trhy a investície, ale aj životné prostredie a prírodný kapitál. Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú poradie jednotlivých krajín patria napríklad programy energetickej účinnosti, certifikácie LEED, investície do obnoviteľných energií ale aj kvalita ovzdušia.

Celú štúdiu nájdete na tejto stránke.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať