Jadrový výskum sa aktuálne zameriava na vývoj reaktorov IV. generácie. Tie by mali zvýšiť efektivitu využitia paliva, zvyšovať bezpečnosť a redukovať problém s uskladnením použitého jadrového paliva.
Na svetovom výskume jadrových reaktorov novej generácie sa podieľajú aj Slováci. Vedci Slovenskej technickej univerzity (STU) skúmajú predovšetkým nové materiály použiteľné na ich výstavbu. Súčasťou výskumu reaktorov je najmä tím z Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva Fakulty elektrotechniky a informatiky STU. Traja doktorandi ústavu sa práve vrátili z ročného pracovno-študijného pobytu vo výskumnom inštitúte KAERI v Južnej Kórei, informuje hovorkyňa STU Andrea Hajdúchová.
Pre troch doktorandov – Branislava Vrbana, Jakuba Lüleyho a Štefana Čerbu to nebola prvá skúsenosť so špičkovým svetovým výskumom. Predtým absolvovali študijný pobyt vo výskumnom centre CEA Cadarache vo Francúzsku a ďalšie tréningy v zahraničí. „V KAERI sme sa venovali výpočtu citlivostných profilov systému za účelom zníženia výpočtových neistôt. Znie to zložito, ale v princípe sme sa snažili zvýšiť výpočtovú presnosť a vytvoriť lepší, bezpečnejší a účinnejší dizajn reaktora,“ hovorí Branislav Vrban. Traja doktorandi chcú skúsenosti získané z Francúzska, Kórey, Ruska a USA využiť na Ústave jadrového a fyzikálneho inžinierstva Fakulty elektrotechniky a informatiky STU. „Nami vyvinuté kódy budú využívané v ďalších fázach dizajnovania. Na základe získaných skúseností veríme, že po návrate na Slovensko budeme prínosom v procese finalizácie dizajnu reaktora ALLEGRO,“ hovorí Jakub Lüley.
Jadrový výskum sa aktuálne zameriava na vývoj reaktorov IV. generácie. Tie by mali zvýšiť efektivitu využitia paliva, zvyšovať bezpečnosť a redukovať problém s uskladnením použitého jadrového paliva. Výskumné tímy v Európe a vo svete pracujú na niekoľkých konceptoch nových reaktorov. Medzi najvýznamnejšie patria sodíkom chladený rýchly reaktor, olovom chladený rýchly reaktor a plynom chladený rýchly reaktor, ktorého demonštračná jednotka ALLEGRO má šancu byť umiestnená na Slovensku. Paralelne beží vo svete aj výstavba nového fúzneho reaktora, ktorý by namiesto štiepenia jadrá atómov spájal.