ZAUJÍMAVOSTI: V Austrálii chce malý štát stavať veľkú veternú farmu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Oze veterná elektráreň
Foto: Ilustračné, pixabay.com

Veterná farma s názvom Dundonell v austrálskej Viktórii by mala mať 96 veterných turbín.

Austrálska Viktória si pripíše národné prvenstvo v sektore obnoviteľných energií. Tento najmenší austrálsky štát za to vďačí najmä novému gigantickému projektu veternej farmy, ktorý nesie názov Dundonell a od ktorého sa v budúcnosti očakáva, že by mal znížiť ročnú produkciu emisií skleníkových plynov až o 700 tisíc ton. Informuje o tom britský The Guardian.

Nové pracovné miesta

Schválenie projektu zároveň otvorí cestu tvorbe nových pracovných príležitostí. Predpokladá sa, že by sa mohlo jednať až o 300 priamych a nepriamych pracovných možností, ktoré by mali byť vytvorené už počas výstavby 96 veterných turbín. Od týchto sa očakáva, že spoločne vyprodukujú až tisíc gigawatthodín ekologicky čistej energie ročne. Takéto množstvo energie pritom vystačí pre približne 140 tisíc domácností. Práce na projekte Dundonell by sa mali začať v rámci nadchádzajúcich 12 mesiacov a ich ukončenie a uvedenie turbín do prevádzky by sa malo uskutočniť niekedy v priebehu roku 2019.

Ekologická výroba

Veterná farma by tak mala prispieť k zníženie produkcie emisií skleníkových plynov o 700 tisíc ton ročne, čo zodpovedá odstráneniu 170 tisíc automobilov z tamojších ciest. „Je to významná investícia a hrdá súčasť pre nás veľmi dôležitého zámeru urobiť zo štátu Viktória národného lídra v sektore obnoviteľných energií,“ uviedol premiér Viktórie Daniel Andrews v reakcii na zverejnené informácie.

Nové investície do obnoviteľných zdrojov

Richard Wynne, ktorý je štátnym ministrom pre plánovanie, v tejto súvislosti ešte doplnil, že projekt je krásnym príkladom chuti investovať do obnoviteľných energií. Ako ďalej dodal, očakáva sa, že do roku 2020 by mali investície v sektore obnoviteľných energií dosiahnuť hodnotu 35 miliárd dolárov, čo je dobrou správou nielen pre pracovný trh, ale aj pre tamojšie životné prostredie a ochranu spôsobu života obyvateľov Austrálie.

Pôvodný článok nájdete na tejto stránke The Guardian.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať