Západoslovenská energetika posilňuje nabíjaciu infraštruktúru pozdĺž hlavných dopravných ťahov v Európe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nabíjacia stanica pre nákladné vozidná
ZSE Drive otvoril prvú verejnú nabíjaciu lokality pre nákladnú automobilovú dopravu. Sídli v areáli EMPARK v Trnave. Foto: archívne, SITA/ZSE
Tento článok pre vás načítala AI.

Spoločnosti E.ON, Eldrive a Západoslovenská energetika (ZSE) rozširujú európsku nabíjaciu infraštruktúru pre elektrické nákladné vozidlá a osobné automobily.

Projekt dokončia v roku 2027

Európska únia bude spolufinancovať inštaláciu 1 400 nabíjacích bodov v 13 európskych krajinách, vrátane 430 nabíjacích bodov pre ťažké elektrické nákladné vozidlá. Projekt DRIVE-E Global bude dokončený do roku 2027 a posilní nabíjaciu infraštruktúru pozdĺž hlavných dopravných ťahov.

Ako informovala hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová, konzorcium vedené spoločnosťou E.ON získalo 45 miliónov eur z EÚ na rozšírenie nabíjacej infraštruktúry pre elektrické automobily a úžitkové vozidlá v Európe. Projekt DRIVE-E je jedným z 39 inovatívnych projektov, ktoré Európska únia nedávno vybrala na rozvoj infraštruktúry pre alternatívne palivá.

Do konca roka 2027 vytvorí celkovo 1 400 nových verejných nabíjacích bodov. To zahŕňa 430 nabíjacích bodov pre ťažké úžitkové vozidlá, každý s kapacitou 350 kilowattov alebo viac. Projekt bude realizovaný v 13 krajinách.

Nabíjacie body aj pre nákladné vozidlá

Partnermi projektu DRIVE-E sú spoločnosti E.ON, ZSE a Eldrive. Spoločne vybudujú sieť nabíjacích bodov pre osobné automobily a ľahké a ťažké úžitkové vozidlá pozdĺž hlavných transeurópskych nákladných trás. To bude zahŕňať miesta špeciálne navrhnuté pre nabíjanie nákladných vozidiel, ako aj zmiešané nabíjacie miesta pre nákladné a osobné automobily.

Ďalším zameraním projektu je doplniť a rozšíriť existujúcu sieť pre ľahké úžitkové vozidlá v oblastiach s nižšou hustotou nabíjacích miest,“ dodala Dobošová.

Plánované nabíjacie body budú umiestnené na viac ako 250 miestach v Nemecku, Rakúsku, Dánsku, Taliansku, Holandsku, Švédsku, Litve, Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku.

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci Nástroja pre infraštruktúru pre alternatívne palivá (AFIF) II. AFIF je kľúčovým hnacím motorom ambicióznej snahy EÚ o rozšírenie nabíjacej infraštruktúry v rámci jej transeurópskej dopravnej siete, čím sa nákladná a osobná doprava v Európe stane efektívnejšou a udržateľnejšou. Druhá fáza AFIF (2024 – 2025) bola spustená vo februári 2024 s celkovým rozpočtom 1 miliardy eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michaela Dobošová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaZSE Západoslovenská energetika