Výrobcovia elektriny z OZE alebo KVET-u musia regulačnému úradu a distribučnej spoločnosti do 15. augusta oznámiť predpokladané množstvo dodanej elektriny. Inak stratia štátnu podporu.
Výrobcom zelenej elektriny zostáva už len zhruba týždeň na to, aby si splnili svoju zákonnú povinnosť voči Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a regionálnej distribučnej spoločnosti. Ak chce výrobca elektriny prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a kombinovanej vysokoúčinnej výroby elektriny a tepla (KVET) poberať budúci rok od štátu podporu na vyrobenú zelenú elektrinu, musí do 15. augusta oznámiť spomínanému úradu a svojej distribučke predpokladané množstvo dodanej elektriny v budúcom roku.
Upozornenie od energetikov
Na povinnosť výrobcov zelenej elektriny upozornila Východoslovenská distribučná. “Výrobca je nám povinný oznámiť predpokladané množstvo elektriny v nasledujúcom kalendárom roku. Za splnenie si danej povinnosti sa považuje oznámenie doručené našej spoločnosti do 15. augusta. Na uvedenom tlačive je potrebné vyplniť predpokladanú dodávku do distribučnej sústavy a množstvo elektriny na doplatok pre rok 2018. Riadne vyplnený formulár je potrebné zaslať elektronicky alebo poštou,“ uviedli východoslovenskí energetici s tým, aby výrobcovia elektriny nezabudli oznámiť svoju budúcoročnú výrobu nielen svojej distribučnej spoločnosti, ale aj Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.
Ozvala sa asociácia
Na zákonnú povinnosť upozornila aj Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). „Pre výrobcov zelenej energie je 15. august nesmierne dôležitý dátum. Napriek tomu, že im zákon už raz priznal podporu na 15 rokov, musia k tomuto dňu každoročne doručiť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a súčasne aj príslušnej distribučnej spoločnosti list s informáciou, že si danú podporu stále uplatňujú. V opačnom prípade im hrozí sankcia v podobe odobratia podpory na nasledujúci kalendárny rok, ktorá pri bioplynovej stanici s inštalovaným výkonom jeden megawatt predstavuje viac ako milión eur,“ uviedla asociácia.
Existuje výnimka
Vyššie uvedenú povinnosť si však nemusia voči regulačnému úradu splniť všetci výrobcovia zelenej elektriny. Ide o tých výrobcov zelenej elektriny, ktorí si už splnili povinnosť podľa iného ustanovenia v zákone o energetike. “Výrobca elektriny s právom na podporu, ktorý poskytol úradu do 30. mája údaje za predchádzajúci kalendárny rok a plánované údaje na nasledujúci rok o výrobe elektriny vo vlastnom zariadení na výrobu elektriny, vlastnej spotrebe vyrobenej elektriny pri výrobe elektriny, ostatnej vlastnej spotrebe elektriny a dodávke vlastnej vyrobenej elektriny, nemusí k 15. augustu úradu zasielať oznámenie o uplatnení podpory na budúci rok,“ vysvetľuje regulačný úrad. Táto výnimka však neplatí pri povinnosti výrobcov zelenej elektriny voči distribučnej spoločnosti.
Odobratie podpory
V roku 2014 sa prvýkrát uplatnila sankcia vo forme odobratia ročnej štátnej podpory voči tým výrobcom elektriny, ktorí si spomínanú oznamovaciu povinnosť nesplnili. Nariadila to novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorú parlament schválil v roku 2013. Štátnu podporu na vyrobenú zelenú elektrinu, ktorú platia všetci odberatelia elektriny vo svojich faktúrach, tak stratilo pred dvoma rokmi takmer 1 200 výrobcov zelenej elektriny, ktorí si nesplnili oznamovaciu povinnosť, či už voči ÚRSO alebo distribučnej spoločnosti.
Stámiliónová podpora
Slovenskí odberatelia elektriny prispeli v minulom roku výrobcom zelenej elektriny celkovo 464,7 milióna eur. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz, najviac sme doplatili výrobcom elektriny zo slnečných elektrární, a to necelých 210 miliónov eur. Za nimi nasledujú s doplatkom takmer 93 miliónov eur výrobcovia elektriny z KVET-u a výrobcovia elektriny prostredníctvom bioplynu, ktorým odberatelia elektriny prispeli vlani vyše 64 miliónov eur.
Tento rok by sme mali výrobcom “zelenej elektriny“ doplácať ešte viac peňazí. Plánovaná výška doplatku na tento rok za zdroje OZE a KVET je 517,6 milióna eur. Na Slovensku máme zhruba 2 700 energetických zdrojov, ktoré majú nárok na doplatok od spotrebiteľov na nimi vyrobenú “zelenú“ elektrinu.