V niektorých lokalitách Slovenska majú domácnosti už teplé radiátory. Najväčšie štátne teplárne v Bratislave, Trnave, v Žiline a v Martine spustili vykurovanie do skúšobnej prevádzky.
Ako uviedla hovorkyňa MH Teplárenského holdingu (MHTH) Andrea Devánová, skúšobná prevádzka znamená, že v prípade krátkodobého zvýšenia teploty vzduchu počas dňa nad 17 °C, automatická regulácia zabezpečí prerušenie vykurovania. Vykurovanie sa opätovne obnoví pri poklese teploty pod 15 °C.
Začiatok vykurovacej sezóny
Vykurovacia sezóna začína podľa vyhlášky 1. septembra a končí 31. mája. Reálne sa však kúrenie spúšťa až keď priemerná denná teplota vonku klesne pod 13 °C aspoň dva dni po sebe a predpoveď počasia nenasvedčuje tomu, že by sa malo otepliť.
Súčasťou prípravy na novú vykurovaciu sezónu a jednou z dôležitých úloh prevádzkovateľov horúcovodných rozvodov sústav centralizovaného zásobovania teplom je údržba tepelno-technologických zariadení.
Stámilióny na energodotácie už v rozpočte nenájdeme. Saková hľadá adresnú pomoc, Fico nie je ani proti plošnej
„Aj z tohto dôvodu sme počas letného obdobia, okrem iného, pristúpili v závode MHTH Žilina k výmene horúcovodu Vlčince, v úseku Poštová – OBI, v MHTH Martin prebehla výmena spalinového ohrievaku vzduchu kotla K4 a rekonštrukcia a modernizácia rozvodov centrálneho zásobovania teplom. Modernizáciu primárnych napájačov SCZT a rekonštrukciu VN rozvodní sme urobili v závode MHTH Košice, v MHTH Zvolen sme zasa zrealizovali úpravy skratov horúcovodu Balkán. V MHTH Trnava sme dali do poriadku havarijný stav stropnej dosky šachty Arbória a v MHTH Bratislava sme napríklad zrekonštruovali OST Kalinčiakova a vymenili výhyby jedného z horákov kotla K5 v Teplárni Východ,“ uviedol na margo pripravenosti teplární výrobný riaditeľ MHTH Juraj Mydliar.
Produkcia emisií CO2
Ako dodal, keďže téma dekarbonizácie patrí v sektore výroby tepla medzi top témy, ktoré formujú budúcnosť teplárenstva na Slovensku, aktuálna vykurovacia sezóna 2024/2025 je poslednou, počas ktorej sa bude v závode MHTH Košice vyrábať teplo a teplá úžitková voda z čierneho uhlia.
Každoročne sa tak zníži produkcia emisií CO2 o 54-tisíc ton. K ďalším úsporám primárnej energie, a tým k znižovaniu tvorby emisií prispievajú ako zvyšovanie účinnosti kombinovanej výroby elektriny a tepla, tak aj znižovanie tepelných strát v rozvodoch už spomínanými rekonštrukciami.
Sezónu zahájili v Martine
Počas uplynulej vykurovacej sezóny spoločnosť MH Teplárenský holding svojim odberateľom dodal viac ako 1,8 milióna megawatthodín tepla, čo predstavuje 94 % dodávok v predchádzajúcej vykurovacej sezóne. Vykurovacia sezóna 2023/2024 v holdingu začala ako v prvom v závode MHTH Martin, 19. septembra 2023.
Humenský Chemes je v konkurze, naďalej však pokračuje v dodávkach tepla a teplej vody do mesta
„Najdlhšie sme dodávali teplo zo závodu MHTH Zvolen, a to do 5. mája 2024,“ dodala Devánová. Uplynulá vykurovacia sezóna trvala 205 dní, čo je o 38 dní kratšie. Priemerná teplota vo vykurovacom období bola približne o 0,9 °C vyššia ako vlani.
„Najnižšiu priemernú teplotu sme počas nej namerali v závode MHTH Žilina, a to takmer mínus 10,7 °C, 10. januára 2024,“ konštatovala Devánová.