VSD priznala problémy so schémou podpory pre OZE a KVET

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VSE
Ilustračné foto SITA/VSE

Podľa východoslovenských energetikov distribučné spoločnosti dnes znášajú rozdiel v nákladoch spojených s vyplácaním doplatku na takzvanú zelenú elektrinu a príjmami v rámci podpornej schémy.

Spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD) už nechce byť ticho. Nahlas povedala to, čo sa medzi energetikmi šepká už viac rokov. Ide o problém so schémou podpory pre obnoviteľné zdroje energie (OZE) a pre kombinovanú výrobu elektriny a tepla (KVET). Súčasná schéma podpory totiž negatívne ovplyvňuje ekonomiku distribučného podniku.

Nesystémové riešenie

Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa VSD Andrea Danihelová, je potrebné opätovne otvoriť tému podpornej schémy pre OZE a KVET. „Distribučné spoločnosti dnes znášajú rozdiel v nákladoch spojených s vyplácaním doplatku na takzvanú zelenú elektrinu a príjmami v rámci podpornej schémy, čo považujeme za nesystémové riešenie, ktoré ešte aj v minulom roku negatívne ovplyvňovalo ekonomiku spoločnosti,“ konštatovala Danihelová. S tým podľa nej súvisí aj potreba zvýšenia transparentnosti skutočných nákladov na OZE a KVET u výrobcov zelenej elektriny. Východoslovenskí energetici nechceli konkretizovať, o koľko menej peňazí im bolo zo strany štátu, teda nás všetkých, na podporu zelenej elektriny vyplatených. V kuloároch sa však hovorí o desiatkach miliónov eur.

Preinvestovali milióny

Pološtátny podnik preinvestoval v minulom roku takmer 44 miliónov eur. Investície smerovali do obnovy a rozvoja sieťovej infraštruktúry na všetkých napäťových úrovniach. „Najvýznamnejšie investície smerovali do elektrických staníc. Minulý rok bol špecifický veľkým počtom stavieb, celkovo vyše 300, v menšom a strednom rozsahu,“ dodala Danihelová. Spoločnosť VSD napríklad zrekonštruovala elektrickú stanicu Budulov, Spišská Nová Ves či v Rožňave.

Inteligentné meracie systémy

Ďalšie investície smerovali do inštalácií inteligentných meracích systémov, automatizácie obchodných procesov a diaľkového riadenia distribučnej sústavy. „V minulom roku sme zrealizovali približne sedem tisíc nových pripojení odberných miest do distribučnej sústavy,“ doplnila Danihelová s tým, že minulý rok patrí medzi zlomové z pohľadu rozširovania služieb pre zákazníka. „Napríklad v oblasti budovania technickej infraštruktúry pre internetizáciu územia, výmenu a osadenie nového verejného osvetlenia ale aj ďalších servisných služieb,“ dodala Danihelová.

Precenenie majetku

Minulý rok sa musela distribučná firma zamerať aj na preceňovanie majetku, ktoré slúžilo okrem iného na kontrolu majetku zo strany regulačného úradu, a oprávnenosti jeho využívania a následného započítavania do nákladov spoločností. „Naša spoločnosť bola v tomto smere označená za vzorovú, čo je, prirodzene, zadosťučinením pre naše transparentné a férové výkazníctvo, takisto rozsiahly niekoľkoročný investičný program v oblasti obnovy distribučnej sústavy,“ skonštatovala Danihelová.

Nové trendy

V nasledujúcom období chce VSD ešte viac implementovať do svojich procesov a technológií nové trendy z elektroenergetiky. Taktiež sa chce podieľať alebo priamo vyvíjať nové technológie. „Ďalšou kľúčovou oblasťou je adekvátne vzdelávanie ľudí, aby sme udržali personálny potenciál pracovať s takýmito novinkami a priamo ich navrhovať. Všeobecne zmeny nielen na elektroenergetickom trhu predikujú potrebu hľadania nových obchodných príležitostí, ktoré chce naša firma naplno využiť,“ uzavrela Danihelová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie VSD Východoslovenská distribučná