Vodná elektráreň Gabčíkovo je stále bez generálnej opravy. Štátny podnik Vodohospodárska výstavba v súčasnosti pripravuje nový medzinárodný tender. „Plánujeme nové verejné obstarávanie vyhlásiť v čo najkratšom možnom termíne,“ uviedla pre agentúru SITA Vodohospodárska výstavba.
Pred vyhlásením nového verejného obstarávania na inováciu a modernizáciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo plánuje štátny podnik realizovať aj kroky, ktoré v minulosti absentovali, ako napríklad trhové konzultácie, štúdiu realizovateľnosti spojenú s cost-benefit analýzou.
Nie je známa výška grantu
Na modernizáciu gabčíkovskej elektrárne by mali ísť aj eurofondy. Vodohospodárska výstavba je zaradená medzi subjekty, ktoré budú oprávnené žiadať financie na niektoré projekty, z takzvaných nových zdrojov financovania zo zdrojov EÚ, z Modernizačného fondu či z plánu obnovy. Koľko by mohol štátny podnik na modernizáciu vodnej elektrárne získať, zatiaľ nie je známe.
„Výška grantu a jeho získanie sa bude odvíjať od nastavenia pravidiel jednotlivých fondov a výslednej schválenej oprávnenej výšky nákladov,“ odkázali z kancelárie generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby.
Slovenské elektrárne navýšili počas pandémie svoj zisk, za nárastom je hlavne vývoj trhových cien elektriny
Nateraz nie je jasné, kedy by sa s inováciou a modernizáciou gabčíkovskej elektrárne mohlo definitívne začať. „Termín začiatku prác na inovácii a modernizácii Vodnej elektrárne Gabčíkovo bude závisieť od výsledku medzinárodnej súťaže. Naším prianím je, aby to bolo v čo najkratšom čase,“ konštatoval štátny podnik.
Preinvestované milióny
Vodohospodárska výstavba tvrdí, že vodná elektráreň v Gabčíkove funguje bezpečne a spoľahlivo aj bez generálnej opravy. Štátny podnik totiž realizoval čiastkové investície do obnovy zariadení vodnej elektrárne. Za posledné roky preinvestoval vo Vodnej elektrárni Gabčíkovo vyše 13 miliónov eur.
Ceny elektriny atakujú historické maximá, dôvodom sú vysoké horúčavy a drahý plyn
„Zabezpečili sme tak bezproblémový chod elektrárne a prispeli k energetickej bezpečnosti. Zároveň sme opravili aj tie technologické zariadenia, ktoré neboli predmetom pôvodnej zákazky,“ uzavrel štátny podnik, ktorý je stále presvedčený, že komplexná modernizácia bezmála 30-ročnej Vodnej elektrárne Gabčíkovo je nevyhnutná.
Viacero nedostatkov tendra
Vodohospodárska výstavba po príchode nového vedenia zrušila medzinárodný tender z roku 2017 vo februári tohto roka. Nové vedenie totiž vyhodnotilo, že tender mal viacero nedostatkov a pochybení.
„Vážnym nedostatkom pôvodného zadania súťaže je aj to, že sa sústreďuje len na zlomok technologických častí a absentuje komplexnosť riešenia, pričom parciálne opravy by mohli zapríčiniť odstavenie turbogenerátorov aj po ukončení ich generálnej opravy,“ uviedla po zrušení tendra pre portál vEnergetike.sk spoločnosť Vodohospodárska výstavba.
Boli už známi víťazi
Zrušený tender mal už svojich víťazov. Vodohospodárska výstavba, ktorá začala s hľadaním dodávateľa v septembri 2017, na začiatku tendra predpokladala hodnotu zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo na úrovni približne 71 miliónov eur.
Víťazné konzorcium firiem v zrušenom tendri Združenie Gabčíkovo chcelo za opravu vodnej elektrárne takmer 81 miliónov eur. Členmi konzorcia boli slovenské spoločnosti CEDIS (vedúci člen združenia) a HANT BA, česká firma Strojírny Brno a talianska Todini Construzioni Generali.
Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o tepelnej energetike
Neúspešnými uchádzačmi o generálnu opravu najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku bola česká spoločnosť Metrostav, ktorá si pýtala za opravu gabčíkovskej elektrárne viac ako 99 miliónov eur a česká firma ČKD Blansko Engineering. Tá bola ochotná zákazku zrealizovať za takmer 127 miliónov eur.