Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú vojanskú elektráreň, pripúšťajú, že v tomto roku by sa malo prepustiť celkovo 28 ľudí. Slovenský dominantný výrobca elektriny však svojimi opatreniami naďalej bojuje za zachovanie prevádzky tepelnej elektrárne vo Vojanoch.
Zhruba 400 pracovných miest je ohrozených, ak by bola zastavená výroba v dvoch blokoch v Elektrárni Vojany (EVO). Priamo vo výrobe elektriny ide o 106 zamestnancov, ostatní pracujú pre Vojany ako externí dodávatelia tovarov a služieb. Uviedli to na pondelkovej tlačovej besede v Košiciach predseda strany Most-Híd Béla Bugár a poslanec NR SR Elemér Jakab (Most-Híd), ktorí navštívili EVO a rokovali s vedením i s odborármi. Ako uviedol Bugár, chcú sa obrátiť na ministra hospodárstva a vládu, aby v regióne, kde je vyše dvadsať percentná nezamestnanosť, udržali pracovné miesta. Ako uviedol Jakab, interpeloval v tejto veci aj premiéra Roberta Fica.
Poukazujú na zložitú situáciu
Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú vojanskú elektráreň, pripúšťajú, že v tomto roku by sa malo prepustiť celkovo 28 ľudí. „Slovenské elektrárne investovali milióny eur do modernizácie a ekologizácie tepelných elektrární (TE) Vojany v rámci projektov na zvýšenie efektívnosti a optimalizáciu činností elektrárne. Avšak veľmi nepriaznivý vývoj na trhu, spolu s trvalým poklesom veľkoobchodnej ceny elektriny a ďalšími zaťaženiami prostredníctvom dodatočných regulačných poplatkov za vyrobenú elektrinu vytvára ťažké prostredie na prevádzkovanie elektrárne, ktorá je naplno vystavená riziku bez akejkoľvek externej pomoci,“ okomentovali zložitú situáciu vo východoslovenskom energetickom zdroji samotné Slovenské elektrárne.
Nevzdávajú sa
Slovenský dominantný výrobca elektriny tvrdí, že sa snaží optimalizovať prevádzku tepelnej elektrárne vo Vojanoch, tak aby ju nemusel úplne zatvoriť. „Projekty optimalizácie, ktoré zahŕňajú aj outsourcing pracovníkov sú realizované tak, aby bola zabezpečená bezpečná a spoľahlivá prevádzku závodu,“ dodala spoločnosť. Podľa nej sa aj v súčasnosti realizujú nové aktivity zamerané na zvýšenie prevádzkovej efektívnosti závodu ako sú modulácia prevádzky chladiacich veží, optimalizácia osvetlenia alebo prechod na nový model údržby.
Chcú pre Vojany štátnu podporu
Podľa Bugára a Jakaba situáciu ešte možno zvrátiť a nielen udržať jestvujúce pracovné miesta, ale mohli by vzniknúť aj nové. Elektráreň Vojany je stratová, no ekonomicky by jej pomohlo, keby dostávala dotáciu za výrobu elektrickej energie z drevnej štiepky. „Obrátime sa na ministra hospodárstva, aby pripravil novelu zákona o obnoviteľných zdrojoch s tým, aby dotáciu mohla dostať aj elektráreň Vojany, ktorá spotrebúva pri výrobe elektrickej energie aj drevnú štiepku. Ide o objem využitia biomasy približne 22 percent, no podľa zákona sa na nich podpora nevzťahuje, lebo nespĺňajú podmienky stanovené zákonom,“ uviedol Bugár. Elemér Jakab zároveň dodal, že elektráreň Vojany má význam zo strategického aj energetického hľadiska, lebo je schopná oveľa rýchlejšie ako ostatné elektrárne nabehnúť na požadovaný výkon a vykryť prípadné výpadky v elektrizačnej sústave a zabezpečiť jej stabilitu.
Zachráni ich výsadba drevín?
Nové pracovné miesta by mohli vzniknúť pri výsadbe rýchlorastúcich drevín v blízkom okolí elektrárne a ich následnom spracovaní na štiepku. Ako uviedol Bugár, bolo by potrebné, aby štát finančne podporil takúto výrobu a súčasne, aby sa Slovenské elektrárne zmluvne zaviazali odoberať takto vyprodukovanú štiepku, inak sa na to nepodujme žiaden podnikateľský subjekt.