Elektráreň pri Badíne za šesť rokov svojho pôsobenia vyprodukovala vďaka zhodnocovaniu odpadu už viac ako 362 tisíc megawatthodín (MWh) elektriny. V elektrárni pritom spracovali vyše 202 tisíc ton rôzneho biologicky rozložiteľného odpadu. Pre agentúru SITA to uviedol manažment samotnej elektrárne. V minulom roku vyrobila elektráreň vďaka odpadu takmer 55 tisíc MWh elektriny a spracovala necelých 30 tisíc ton rôzneho biologicky rozložiteľného odpadu.
Biologicky rozložiteľné odpady
Elektráreň pri Badíne patrí medzi obnoviteľné zdroje energií. „Výroba funguje ekologicky nezávadným procesom, keď biologicky rozložiteľné odpady a biomasu z okolia aeróbnym fermentovaním meníme na certifikované biopalivo. Práve z neho potom vyprodukujeme elektrickú energiu,“ uviedol manažment, ktorý pozitívne hodnotí najmä technickú stránku projektu. „Je vybudovaná z najnovších dostupných technológií na špičkovej európskej úrovni,“ dodali manažéri. Elektráreň pozostáva z kompostárne a elektrárne.
Podobné elektrárne budú pribúdať
Unikátnosť projektu v Badíne spočíva podľa manažérov v zhodnocovaní biologicky rozložiteľných odpadov a biomasy v kompostárni riadenou aeróbnou fermentáciou. „Čo sa týka budúcnosti ďalších podobných projektov na Slovensku, výroba elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov je trend, ktorý sa zavádza v celej Európskej únii,“ uviedli manažéri, ktorí pritom poukazujú na fakt, že obnoviteľné zdroje energie sú ekologické a sú šetrné k životnému prostrediu. „Vzhľadom na túto skutočnosť sme presvedčení, že podobných projektov bude pribúdať,“ konštatovali manažéri.