V Bratislave pribudne 16 zberných nádob na elektroodpad. V tlačovej správe o tom informoval Jozef Neupauer zo spoločnosti Asekol SK.
„Nádoby na zber drobného elektroodpadu budú môcť využívať aj obyvatelia mestských častí Devín, Devínska Nová Ves, Lamač a Ružinov,“ uviedol. V prvej etape bude umiestnených 13 kontajnerov, zvyšné tri umiestnia v júli, v Devínskej Novej Vsi a Lamači.
Búrky na Morave zasiahli aj severozápad Slovenska, bez elektriny sú tisíce domácností
„Spolu 16 červeno-bielych kontajnerov bude prístupných pre 100-tisíc obyvateľov hlavného mesta.“ Podľa konateľa spoločnosti Ronalda Blaha má takýto počet zberných nádob potenciál vyzbierať minimálne 16-tisíc kilogramov drobného elektroodpadu z domácností, ktorý často končí v komunálnom odpade.
Ušetrila sa voda
Prvé zberné nádoby sa v hlavnom meste objavili v druhej polovici minulého roka. „Za krátky čas sa prostredníctvom 23 zberných nádob umiestnených v mestských častiach Rača a Petržalka vyzbieralo takmer 21-tisíc kilogramov drobného elektroodpadu a použitých batérií,“ skonštatoval Neupauer a dodal, že vďaka správnej recyklácii vyzbieraného množstva sa ušetrilo približne 16-tisíc kilogramov ekvivalentu oxidu uhličitého či takmer dva milióny litrov vody, ktoré by boli potrebné na získanie materiálov z primárnych surovín.
„Napriek rastúcim číslam na Slovensku ešte stále veľká časť starých elektrických a elektronických zariadení končí v zmesovom komunálnom odpade, kde predstavujú zvýšené riziko pre životné prostredie,“ doplnil.
Červeno-biele kontajnery
Znížiť množstvo elektroodpadu v zmesovom komunálnom odpade a uľahčiť jeho zber majú práve červeno-biele kontajnery. „V roku 2020 sme vyzbierali 146-tisíc kilogramov elektroodpadu a použitých batérií,“ uviedol Ronald Blaho.
Zvýšený komfort pri využívaní červeno-bielych nádob zabezpečujú aj senzory snímajúce naplnenie. „Vďaka nim môžu cez mobilnú aplikáciu obyvatelia mestských častí sledovať všetky zberné nádoby vo svojom okolí a stav ich naplnenia v reálnom čase,“ uzavrel Neupauer.