Slovenské elektrárne, a.s plánujú v jadrovej elektrárne V2 Bohunice investíciu za 5 mil. eur. Podnik chce zmeniť systém spracovania kvapalných rádioaktívnych koncentrátov. „Zvýši sa efektívnosť doteraz používaného spôsobu úpravy kvapalných rádioaktívnych odpadov, zníži sa celkový objem vyprodukovaných rádioaktívnych koncentrátov, čím sa zároveň znížia aj kapacitné požiadavky pre trvalé uloženie upravených odpadov do republikového úložiská rádioaktívnych odpadov,“ zdôvodnili svoje plány Slovenské elektrárne v správe o hodnotení investičného zámeru.
Existujúci systém úpravy a spracovania kvapalných rádioaktívnych odpadov doplní investor o dodatočné filtračné zariadenie so sušičkou. Nové zariadenie zredukuje výsledný objem rádioaktívnych odpadov určených na spracovanie na približne 5 % pôvodného objemu. „V súčasnosti používaný spôsob úpravy kvapalných rádioaktívnych odpadov zredukuje výsledný objem rádioaktívnych odpadov na približne 60 % pôvodného objemu,“ dodali elektrárne v správe. S realizáciou investičného zámeru chce podnik začať v treťom kvartáli budúceho roka. Nové zariadenie na spracovanie kvapalných rádioaktívnych odpadov by chcela spoločnosť uviesť do prevádzky v druhom kvartáli 2015.
Dva jadrové bloky elektrárne V2 boli uvedené do prevádzky v rokoch 1984 a 1985. Majú inštalovaný výkon 1 010 megawattov. Reaktorové bloky elektrárne V2 predstavujú v porovnaní s odstavenými blokmi elektrárne V1 novšiu, z hľadiska jadrovej bezpečnosti vylepšenú sériu blokov VVER 440. Slovenské elektrárne investovali do modernizácie oboch blokov elektrárne V2 od roku 2002 približne 500 mil. eur. Životnosť jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach bola pôvodne naprojektovaná na tridsať rokov a bude dosiahnutá v roku 2014 pre tretí blok a v roku 2015 pre štvrtý blok. Slovenské elektrárnevšak už potrebné orgány požiadali o predĺženie životnosti dvoch bohunických blokov o ďalších tridsať rokov.
Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Elektrárne prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.