Spojením ČEZ-u a Slovenských elektrární by vznikol v Európe ozajstný energetický gigant, ktorý by v prípade odstránenia politickej korupcie v novovzniknutom podniku mohol zamotať hlavu nejednému konkurenčnému výrobcovi elektriny.
Slovenskí či českí politici majú na minulosť značky Made In Czechoslovakia, či na jej prípadné znovuoživenie rôzne názory. Možno, že sa ani nenazdajú, a značka Made In Czechoslovakia už čoskoro vstane z mŕtvych. Slovenské, české a iné európske domácnosti totiž možno budú onedlho svietiť vďaka elektrine vyrobenej v spoločnosti, ktorá bude možno československá. Samozrejme sa však musí českému energetickému gigantu ČEZ na druhý pokus ovládnuť slovenského dominantného výrobcu elektriny, Slovenské elektrárne. Väčšinového podielu v nich sa vraj chcú zbaviť Taliani. Tí podiel v Slovenských elektrárňach získali pred ôsmimi rokmi práve na úkor Čechov. Aj keď väčšina novinárov a odborníkov v čase predaja elektrární favorizovalo práve náš bratský národ.
Česi sa netaja tým, že o Slovenské elektrárne majú znova záujem. Aj keď samotná firma ČEZ bola vo vyjadreniach diplomatická, český minister priemyslu a obchodu Jan Mládek minulý týždeň nenápadne naznačil ČEZ-u, v ktorom Česká republika vlastní takmer 70-percentný podiel, aby sa reálne zamýšľal nad prípadnou kúpou slovenského výrobcu elektriny. Nechal sa počuť, že spojenie výrobcov elektriny z krajín bývalého spoločného štátu dáva veľký zmysel. A zrejme nebude ďaleko od pravdy. Spojením ČEZ-u a Slovenských elektrární by vznikol v Európe ozajstný energetický gigant, ktorý by v prípade odstránenia politickej korupcie v novovzniknutom podniku mohol zamotať hlavu nejednému konkurenčnému výrobcovi elektriny.
Chcú ich aj Rusi?
Ak sa budú Slovenské elektrárne predávať, zrejme sa Taliani nevyhnú ani záujmu zo strany ruskej firmy Rosatom. Väčšina odborníkov a novinárov však kvôli súčasnej geopolitickej situácii pred ruskou firmou varujú. Boja sa totiž, že v prípade ovládnutia Slovenských elektrární ruskou firmou by sa zvýšila naša energetická závislosť od ruského medveďa.
Dá sa teraz očakávať, že po uhorkovej sezóne bude prípadný predaj Slovenských elektrární, medzi politikmi asi najdiskutovanejšou témou. Politické strany, najmä tie z opozície, sa začnú predbiehať, kto bude silnejšie kričať proti vstupu Rusov do slovenského výrobcu elektriny. Jedna strana to stihla ešte tesne po začiatku uhorkovej sezóny, a navrhla zákon, ktorý štátu umožní blokovať vstup „nepekného“ zahraničného investora do strategického podniku.
V poriadku. Ostražitosť je na mieste. Ale netreba sa tváriť pápežskejšie ako pápež. Treba sa pozerať na to, čo robia v prípade postoja voči ruským firmám vyspelejšie demokracie z Európskej únie ako sme my. A tie v súčasnosti ešte stále s Rusmi veselo kšeftujú.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.