Ministerstvo hospodárstva predpokladá, že spotreba elektriny na Slovensku bude narastať.
Tepelné elektrárne na Slovensku postupne stratia na významnosti. Podľa údajov Ministerstva hospodárstva SR, výroba v elektrárňach na uhlie bude postupne klesať. Do roku 2020 by sa ich podiel na výrobe elektriny mal pohybovať na úrovni 20 %. V roku 2030 by sa ich podiel mal znížiť na zhruba 13 %. Zvyšovať by sa mal podiel elektrární vyrábajúcich elektrinu na báze bezuhlíkovitých technológií. Prostredníctvom nich by sa malo na Slovensku vyrobiť vyše 90 % elektriny. Z toho prostredníctvom jadrových elektrární 67 %. Zvyšok predstavujú obnoviteľné zdroje energií.
Ministerstvo hospodárstva predpokladá, že spotreba elektriny na Slovensku bude narastať. Kým v tomto roku by mali slovenskí odberatelia spotrebovať necelých 29 terawatthodín, v roku 2020 by to malo byť už 33 terawatthodín. V roku 2030 by mala spotreba elektriny narásť na 37,5 terawatthodín elektriny.
Podľa odhadov rezortu hospodárstva by mala na Slovensku rásť aj výroba elektriny. V tomto roku by sa malo vyrobiť takmer 29 terawatthodín elektriny, o dva roky by to už malo byť 36 terawatthodín. V roku 2030 by mali elektrárne na Slovensku vyrobiť vyše 37 terawatthodín elektriny. „V celom sledovanom období nie je uvažované s výrobou PPC Bratislava. Potenciálna výroba tohto zdroja je jeden terawatthodín. Pokiaľ bude tento významný zdroj znovu uvedený do prevádzky, celková výroba na Slovensku vzrastie,“ konštatoval rezort hospodárstva.
Ešte v tomto roku by sa malo na Slovensko doviezť viac elektriny, ako sa vyrobí. Bilančné saldo by malo byť podľa predpokladov ministerstva na úrovni -7,6 %. O dva roky by sa však malo na Slovensku už vyrobiť viac elektriny, ako sa spotrebuje. Odhadované bilančné saldo by malo byť v roku 2020 na úrovni deviatich percent.